Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Zaczyna się astronomiczna zima, potrwa prawie 89 dni

20.12.2021

Print

Zaczyna się astronomiczna zima, potrwa prawie 89 dni

Advertisement

W tym roku początek astronomicznej zimy przypada 21 grudnia o godz. 16.59. Słońce przejdzie wówczas przez punkt Koziorożca (przesilenia zimowego), a kąt padania promieni słonecznych na półkulę północną jest wtedy najmniejszy. W tym samym czasie na półkuli południowej zaczyna się lato. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej – najdłuższy.
Podczas zimy astronomicznej pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. Zima ta potrwa do 20 marca do godz. 16.33, kiedy to Słońce przejdzie przez punkt Barana (punkt równonocy wiosennej) i zacznie się astronomiczna wiosna. Zima potraw więc u nas 88 dni 23 godziny i 34 minuty. To ruchoma data, która oscyluje wokół jednego dnia, zależy m.in. od tego, czy dany rok jest rokiem przestępnym.
Zima kalendarzowa i meteorologiczna
O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna. Zawsze wypada w tym samym dniu, tj. 22 grudnia. W 2021 rok będzie to środa. Kalendarzowa zima będzie trwała do 21 marca, czyli do rozpoczęcia wiosny. Ponieważ data astronomicznej zimy jest zmienna, co kilka lat jest ona identyczna z terminem zimy kalendarzowej.
Z kolei meteorologiczna zima rozpoczęła się u nas 1 grudnia 2021 r. Potrwa trzy miesiące i zakończy się 28 lutego.
[bie]

Read more in the premium version

article icon

Jedna chlewnia, wielu inwestorów

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category