Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Już dziś pomyśl o wapnowaniu

Obrazek

Na krajowym rynku rodzajów wapna i jego dostawców mamy na pęczki. Dziwi więc fakt, że mimo deklaracji wielu rolników ciągle mamy tak duży odsetek gleb kwaśnych. Wprawdzie ciągle czekamy na pogodę, aby zacząć żniwa, ale w międzyczasie powinniśmy już planować nad wapnowanie.

dr Maria Walerowska29 lipca 2017, 06:00

Jedną z przyczyn spadku wapnowania gleb w kraju było wycofanie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dofinansowywania wapnowania. Druga przyczyna to często niepewne dzierżawy sąsiedzkie i krótkoterminowe umowy dzierżawne z ANR. Mimo to najlepsi rolnicy wapnują i mają efekty. Uregulowane pH to nie tylko dobre wykorzystanie innych nawozów, ale lepsze budowanie materii organicznej.
Pamiętajmy, że na bardzo kwaśnych glebach zachodzą niekorzystne zjawiska, takie jak m.in.:
  • zmniejszenie przyswajalności składników pokarmowych na skutek np. przejścia ich w formy nierozpuszczalne lub niedostępne dla roślin (np. takich jak fosfor, magnez i molibden);
  •  przejście znajdujących się w glebie związków glinu w formy toksyczne dla roślin, a tym samym osłabienie i zamieranie systemu korzeniowego, ograniczanie pobierania składników pokarmowych; 
  •  przyspieszenie mineralizacji materii organicznej i zmniejszenie zawartości próchnicy w glebie, a przez to obniżenie żyzności gleby.

Jakie wapno wybrać?

W naszych warunkach najczęściej stosuje się węglan wapnia. Oprócz niego wykorzystuje się też tlenek wapnia oraz mieszaninę węglanu wapnia z węglanem magnezu, nazywane powszechnie dolomitem, zdarzają się też produkty zawierające siarczan wapnia. 

Na rynku dostępne są także wapna granulowane – są to nawozy na bazie typowej kredy, a także twardej skały wapiennej. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z etykietą nawozu lub nawet poprosić o próbkę nawozu, aby ocenić ją organoleptycznie. Wapno granulowane najczęściej jest produktem, powstającym w dwóch fazach: rozdrobnieniu skały wapiennej lub kredy, a następnie poddaniu jej granulacji. Im skała silniej rozdrobniona lub mająca – jak kreda – naturalną wysoką reaktywność, tym lepsze właściwości szybkiego odkwaszenia. Jest to ważna cecha dla wapna granulowanego, które często jest stosowane po wschodach roślin, kiedy nie ma możliwości wymieszania wapna z glebą. 

Dzięki temu, że produkt ten jest granulowany,  pozwala na stosowanie rozsiewaczami do nawozów granulowanych. Można je tak ustawić, aby szerokość rozsiewu pasowała do ścieżek technologicznych, co nie zawsze jest możliwe w przypadku rozsiewaczy do wapna pylistego. Wapno granulowane można też stosować przedsiewnie, podobnie jak formę pylistą tego nawozu, jednak jest droższym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że aby jak najskuteczniej odkwasić glebę należy zdecydować się na zabieg przedsiewny i wymieszanie wapna z glebą, ponieważ pogłówna forma odkwaszania nie jest w pełni skuteczna. Interwencyjnie można się na taki zabieg zdecydować. 

Fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)