Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Czy KBW krzywdzi rolników?

Obrazek

Klimatyczny Bilans Wodny to narzędzie działające w oparciu o dane ze stacji meteorologicznych oraz wg map kategorii agronomicznej gleb.

Tomasz Czubiński24 czerwca 2015, 08:18

W komunikacie IUNG za 15 czerwca czytamy (http://iung.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1230:monitoring-suszy-rolniczej-raport-nr-2): „Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraków cukrowych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek. W drugim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na całym obszarze Polski ujemne. Zagrożenie suszą występuje na powierzchni 9,5 % gruntów ornych w 971 gminach (31,7% gmin Polski), skupionych w 11 województwach...”.
Komunikat ten nie tyle informuje o występującej już suszy, ile dopiero o zagrożeniu nią. Tymczasem odczucia rolników z obszarów Polski, gdzie ma miejsce intensywna produkcja polowa są zupełnie inne.

Czekamy na informacje od Państwa z różnych rejonów Polski (patrz mapa), czy zgadzacie się z informacjami przekazanymi przez IUNG. Jakie są Wasze odczucia?

Czekamy na komentarze na naszym profilu facebookowym.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)