Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Kilkudniowe załamanie pogody

Obrazek

Nastąpiło kolejne załamanie pogody. To skutek układu atmosferycznego, który północy Europy przemieszcza się nad Polską. Towarzyszy mu front z zimnym, arktycznym powietrzem.

Janusz Biernacki22 kwietnia 2021, 16:55
Obecnie zimny front znajduje się w centralnej Polsce. W czwartek rano na zachodzie kraju temperatura spadła do 2–3°C, a przy gruncie wystąpiły przymrozki. Na zachodzie i w centrum w dzień słupki rtęci wzrosną do 5– 8°C. Po przejściu frontu, z wiatrem ze średnią prędkością 25–40 km/godz. i porywami dochodzącymi do 80 km/godz. w kolejne dni pogodę nadal będzie kształtował niż z północy i północnego wschodu Europy z chłodnym, arktycznym  powietrzem (patrz ostrzeżenie meteo; źródło IMGW).


Do połowy przyszłego tygodnia synoptycy przewidują duże zachmurzenie, z krótkotrwałymi rozpogodzeniami. W całym kraju wystąpią też przelotne, ale umiarkowane opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a chwilami samego śniegu. Temperatura maksymalna w ciąg dnia będzie utrzymywała się w okolicach 6–10°C. W nocy i rano w całym kraju należy się liczyć z przymrozkami w przedziale od –3 do –5°C.

Zimne arktyczne powietrze wyhamuje wiosenną wegetację i zatrzyma prace polowe, w tym nawożenie ochronę herbicydową i fungicydową oraz stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach. Zagrożone są zwłaszcza wschody buraka cukrowego i uwodnione pędy rzepaku ozimego, które mogą popękać oraz siewki kukurydzy. Ta jednak, utrzymując obecnie stożek wzrostu poniżej poziomu gleby, nie powinna ucierpieć na skutek przymrozków.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)