Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Kłos musi by zdrowy

Obrazek

Ochrona kłosa pszenicy przed chorobami to jeden z kluczowych zabiegów. Jego zaniedbanie grozi spadkiem plonu i pogorszeniem jego jakości.

Jacek Daleszyński24 maja 2017, 07:00

Ochrona kłosa to przede wszystkim dobór terminu zabiegu. Zależy to głównie od warunków pogodowych. W przypadku najgroźniejszej choroby kłosów – fuzariozy korzystnie na jej rozwój wpływa umiarkowana temperatura, około 20oC i często padające deszcze zwiększające wilgotność w łanie.

Z reguły w latach, w których w maju i czerwcu pada umiarkowanie wystarczający okazuje się jeden zabieg w terminie T3. Jeśli jednak w tych miesiącach jest nieco chłodniej i często pada to niewykluczone, że ochronę kłosa trzeba będzie wykonać dwukrotnie. Warto pamiętać, że w ochronie kłosa najskuteczniejsze są mieszaniny różnych substancji, najlepiej oczywiście z różnych grup chemicznych. Nawet, jeśli planujemy zastosować np. dwa trizaole to jest to lepszym rozwiązaniem niż zastosowanie jednej substancji z tej grupy.

Uwaga na karencję

Z reguły zabieg w terminie T3 przypada na taki termin, że do zbioru jest jeszcze kilka tygodni. W takiej sytuacji o karencję fungicydu nie musimy się raczej martwić. Gorzej, jeśli konieczne są dwa zabiegi na kłos. Wtedy dla bezpieczeństwa warto zastosować substancję, której albo karencja nie dotyczy, albo jest ona krótka. Z reguły jednak karencja dla fungicydów wynosi 35 dni, a są i takie, które posiadają karencję 42 dni.

Więcej o ochronie kłosa przeczytasz w czerwcowym numerze „top agrar Polska” na str. 94.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)