Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Komunikat IUNG nr 7 – c.d. suszy rolniczej

25.07.2018

Drukuj

Komunikat IUNG nr 7 – c.d. suszy rolniczej

r e k l a m a

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła –121,3 mm. Względem poprzedniego raportu, średnia wartość KBW zwiększyła się o 56,7 mm.

W całym kraju nastąpił znaczny wzrost wartości KBW, w niektórych rejonach Polski nawet o ponad 100 mm. W dalszym ciągu najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych, jednak deficyt wody uległ tu znacznemu zmniejszeniu – aż o 70 mm i obecnie wynosi od –190 do –199 mm.
Duży deficyt wody od –160 do -189 mm notowany jest nadal na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Podobne niedobory wody notowane są na terenie Ziemi Lubuskiej i na Nizinie Śląsko-Łużyckiej. Na pozostałych terenach Polski deficyt wody wynosi od –100 do –140 mm, a na południu kraju miejscami zbliżony jest nawet do zera [patrz mapa].


r e k l a m a

Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród monitorowanych upraw:
  • krzewów owocowych
  • zbóż ozimych
  • roślin strączkowych
  • tytoniu
  • zbóż jarych.

W 7 okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw krzewów owocowych.  Notowano ją w 5 województwach. Zagrożenie suszą stwierdzono natomiast na uprawach roślin strączkowych i obejmuje ona 5 województw, wśród zbóż jarych – 4 województwa, plantacjach tytoniu – 2 województwa oraz na zbożach ozimych – woj. pomorskie.

Pierwszą dekadę lipca na przeważającym obszarze kraju charakteryzowały bardzo niskie opady, wynoszące do 10 mm, a w niektórych rejonach Polski w ogóle ich nie notowano. Jedynie we wschodnich i zachodnich krańcach kraju odnotowano opady od 10 do 20 mm. Natomiast drugą dekadę tego miesiąca charakteryzowały bardzo wysokie opady nawet ponad 200 mm. Szczególnie duże w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego i Wielkopolskiego od 100 do 200 mm.
Źródło: IMGW
[bie]

Polecany artykuł

Rzepak wchodzi w fazę kwitnienia – początek zabiegów na płatek


Widziałeś już nasze video "IUNG uruchamia nowy system monitoringu suszy rolniczej"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Odszkodowania za ptasią grypę – na co mogą liczyć hodowcy?

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii