Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Końca suszy w Polsce (zachodniej) nie widać

18.09.2018

Drukuj

Końca suszy w Polsce (zachodniej) nie widać

Artykuł dostępny

W 12. okresie raportowania, tj. od 11 lipca do 10 września 2018 r. Instytut stwierdza wystąpienie suszy rolniczej. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju była ujemna, wynosiła –94 mm. W obecnym, sześciodekadowym okresie wartość ta zwiększyła się o 18 mm w stosunku do poprzedniego stanu.

r e k l a m aW zachodniej części kraju odnotowano kolejny już raz zwiększenie obszaru z niskimi wartościami KBW. Najniższe w dalszym ciągu występowały w rejonie Poznania, na Ziemi Lubuskiej oraz Nizinie Śląskiej, tj. od –200 do –229 mm. Duży deficyt wody od –80 do –199 mm notowany jest na Nizinie Szczecińskiej, Wielkopolskiej i na Wale Trzebnickim. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory te wynoszą od –160 do –179 mm. We wschodniej części Polski obserwowany jest mniejszy deficyt wody – od 0 do –100 mm, z wyjątkiem Wysoczyzny Siedleckiej, Pojezierza Chełmińskiego, Stargardzkiego oraz Żuław gdzie deficyt wynosi od –120 do –139 mm (patrz mapa).

Według 12. raportu odnotowano kolejny już raz suszę rolniczą na plantacjach krzewów owocowych. Występuje ona w 8 województwach, w 631 gminach. Na plantacjach chmielu zjawisko wystąpiło w 6 województwach, w 356 gminach, w uprawach tytoniu w 4 województwach, 160 gminach, a na plantacjach drzew owocowych – w 2 województwach, 18 gminach. W odniesieniu do upraw warzyw gruntowych suszę stwierdzono w 5 województwach (256 gminach).

Dwunasty raport prezentuje ponadto suszę rolniczą w uprawach buraka cukrowego. Obejmuje ona 5 województw, w 254 gmin. W kukurydzy uprawianej na kiszonkę występuje ona w 3 województwach (59 gminach), a w kukurydzy ziarnowej 2 województwach (34 gminach). Na terenie kraju suszę w uprawach ziemniaka stwierdzono w 8 województwach, w 566 gminach.

Polecany artykuł

Niewielkie zmiany w obrazie suszy rolniczejW pierwszej dekadzie września największy obszar z opadami poniżej 10 mm, a miejscami nawet mniejszymi od 5 mm notowano na Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Wielkopolskiej. Tak niskie opady wystąpiły także na wschodzie Polski. Natomiast największe opady, tj. od 20 do ponad 50 mm zanotowano na Wyżynie Małopolskiej, w Beskidzie Śląskim oraz w północno-wschodniej Polsce. Na przeważającym obszarze kraju notowano jednak niskie opady – od 10 do 20 mm.

Pogoda w kolejnym już monitorowanym okresie powodowała w zachodniej części Polski dalsze zwiększenie deficytu wody. Powoduje on obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach. W tym okresie nadal szczególnie niesprzyjające warunki powodują dotkliwą suszę w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz opolskim.
Źródło: IUNG
[bie]

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii