StoryEditor

Koniec września z opadami, ale stany rzek ciągle niskie

Wrzesień pożegnał się deszczowo, ale wody w rzekach, jeziorach, czy w formie zasobów glebowych ciągle niewiele. Nie ma stanów alarmowych na rzekach, a jedynie ostrzegawczy na Nerze w okolicach miejscowości Orzeszków – Wielenin.
01.10.2020., 16:10h
Ostatni tydzień września, a dokładnie jego trzy dni (25–27.09), obfitowały w opady, które objęły niemal cały kraj. Na znacznym obszarze spadło jej od 30 do ponad 50 mm, tj. 30–50 l/m2, czyli 300–500 tys. l/ha. Woda jest potrzebna na polach, zwłaszcza nowym zasiewom oraz ciągle kumulującym plon burakom cukrowym i późnym – dobrze chronionym przed zarazą i alternariozą – odmianom ziemniaka jadalnego, czy skrobiowego. Ostatnie raporty suszowe IUN – PIB wskazują bowiem na występowanie tego zjawiska w większości województw, a także na ciągły deficyt wody w glebie.

Tym razem w strefie obfitych opadów znalazły się także rejony, które susza dotknęła dość mocno. Są to m.in. woj. zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, czy łódzkie. Niestety, oszczędniejsze były w dużej części Wielkopolski, a zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju (patrz mapa – źródło IMGW).

Opady występujące tak liczne i na znacznym obszarze kraju nie spowodowały jednak zagrożenia powodziowego. W rzekach zanotowano wyższe przepływy wód w wielu punktach wodowskazowy, zwłaszcza w górnym biegu Odry, ale nie wystąpiła ona z brzegów koryta – nie...
Pozostało 21% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 16:57