StoryEditor

Konsorcjum „Polsoja” prowadzi szeroki wachlarz badań

W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Dłoni (woj. wielkopolskie) 21. sierpnia 2015 r. odbyła się prezentacja dotychczasowych osiągnięć udziałowców konsorcjum „Polsoja”.
24.08.2015., 16:08h

Doświadczenia w RZD Dłoń obejmują elementy rozstawy rzędów 15 i 30 cm, różnych dawek nawożenia azotowego (0 kg/ha oraz przedsiewnego i przed kwitnieniem w kombinacjach 32+32; 32+48; 48+48 kg/ha). Była też kwatera poletek poświęcona odporności odmian na choroby grzybowe, obejmująca zaprawy nasienne Vitavax 200 FS, Zaprawę nasienną T 75DS oraz dodatkowo zabieg fungicydowy przed kwitnieniem preparatem Tebu 250 EW.
UP w Poznaniu prowadzi też badania hodowlane – analizę bioróżnorodności zasobów genowych soi, pochodzących z różnych państw, testując rocznie od 100 do 300 linii genów. Niestety większość z nich okazuje się nieprzydatna do prac hodowlanych ze względu na różną reakcję fotoperiodyczną w Polsce w porównaniu do miejsca pochodzenia potencjalnego materiału hodowlanego.
W celu uzyskania nowych materiałów hodowlanych stosuje się m.in. hodowlę krzyżową. W 2014 r. na komponenty rodzicielskie składało się: 6 odmian, 19 linii kolekcyjnych, 17 linii amerykańskich, 13 linii własnych i 1 linia dzikiego gatunku pochodzącego z Chin Glicine soja. Z efektywnych krzyżowań uzyskano 133 mieszańce. Badania hodowlane obejmują ponadto tolerancję soi na długość dnia, tolerancję na niskie temperatury w okresie kwitnienia, wczesność odmian (w warunkach Polski najbardziej przydatne są odmiany bardzo wczesne (000).
Newralgicznym elementem uprawy soi jest zwalczanie chwastów. W RZD Dłoń testowano m.in. posiewnie mieszaninę Afalon (1 l/ha) + Dual Gold (0,5 kg/ha) oraz powschodowo Basagran (2 l/ha) i Fusilade Super 1,5 l/ha).
Ponieważ program kończy się w 2016 r. ostateczne wyniki badań wszystkich udziałowców konsorcjum „Polsoja”, w tym kalkulację kosztów uprawy, zostaną opublikowane w terminie późniejszym.
bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 16:52