Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

KRiR wnioskuje o wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych

Obrazek

Krajowa Rada Izb Rolniczych zawnioskowała do resortu rolnictwa o wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych. Tegoroczne warunki uprawy, zabiegów i siewu były naprawdę trudne...

Dorota Kolasińska17 października 2019, 16:07
Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek do ministra rolnictwa o wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych – stałych i płynnych do końca listopada na niezamarzniętą glebę. 

Według KRiR przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia programu azotanowego w obliczu drugiego z rzędu roku, w którym wystąpiła susza rolnicza, są niemożliwe do realizacji.

Mimo, że warunki pogodowe poprawiły się i wilgoć utrzymuje się w glebie, to rolnicy nie zdążyli znacznie wcześniej z innymi zabiegami, siewem i uprawą, w związku z czym wszelkie prace się opóźniły zastosowanie nawozów naturalnych. 

Zarząd KRIR zawnioskował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dostosowanie terminu wywozu nawozów naturalnych do końca listopada w zależności od określonych warunków pogodowych i glebowych. Najlepszą zasadą, do stosowania naturalnych nawozów na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych jest, że „nawożenia nie prowadzi się na zamarzniętą glebę.”

oprac. dkol na podst. krir.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)