Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kryzys rubla może wywołać duże problemy na rynku pszenicy

Obrazek

Jak informuje instytut ekonomiczny IAMO w Halle, pomimo rekordowo wysokich plonów pszenicy w Rosji, rząd rosyjski wprowadził dodatkowy podatek na eksportowaną pszenicę. Czy jednak na pewno zatrzyma on rosnące ceny pszenicy na tamtejszym rynku? – zastanawiają się badacze.

Aleksandra Galus12 marca 2015, 12:30

Zwolennicy takiego rozwiązania uważają, że wprowadzenie dodatkowego podatku eksportowego było konieczne z uwagi na szybko rosnące ceny pszenicy w samej Rosji. Jednak badacze z instytutu IAMO wątpią, aby takie instrumenty, na dłuższą metę, pomogły zatrzymać wzrost cen, tak mocno odczuwany przez rosyjskich konsumentów, szczególnie w przypadku stawek za chleb. 

Dla przypomnienia, w 2014 r. produkcja pszenicy w Rosji była o 22% wyższa od średniej z ostatnich 3 lat. Rekordowe plony sprawiły, że niezbędny stał się obowiązek opodatkowania, który wprowadzono od lutego 2015 r. Dodatkowy podatek obejmuje 15% wartości ceny pszenicy, kierowanej na eksport (nie mniej niż 35 euro/t plus dodatkowe 7,5 euro/t.) Decyzja rządu w sprawie podatku obejmuje okres do czerwca 2015 r. Pszenica eksportowana w ramach Unii Euroazjatyckiej jest zwolniona z tego cła.

Rosyjski rząd wprowadzenie barier eksportowych tłumaczy tym, że zamierza w ten sposób zagwarantować dostawy na rynku wewnętrznym oraz ustabilizować ceny dla konsumentów. Jednak w opinii badaczy instytutu IAMO jest to reakcja na spadającą wartość rubla, a tak zaplanowane działanie raczej okaże się zbyt słabe, aby zmóc mniejszyć tendencję wzrostową cen pszenicy na rynku krajowym. Jeśli spojrzeć na problem z różnych stron (pod kontem ekonomicznym), wprowadzenie takich instrumentów najprawdopodobniej podważy synchronizację rosyjskiej produkcji zbóż z rynkami międzynarodowymi, co w ostatecznym rozrachunku może wprowadzić zakłócenia na arenie międzynarodowej.  e-abi, kb, fot. M. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)