Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kukurydza na ziarno i kiszonkę oraz sianokiszonki – jakie plony i etap zbiorów?

Rolnicy uwijają się na ostatnim w tym roku etapie przygotowania pasz dla bydła i zbioru kukurydzy ziarnowej. Sprawdź, jakie plony uzyskali w tym roku i jakie są ich parametry!

20 października 2021, 13:20

Trwają ostatnie zbiory zielonek i kończą się spóźnione zbiory kukurydzy na kiszonkę. Kukurydza to uprawa, która ma więcej zalet niż inne i jest obok lucerny głównym składnikiem białka i energii w paszy dla bydła. Tegoroczne plony są niezłe, podobnie, jak zeszłoroczne. 

W przeciwieństwie do poprzednich dwóch lat, kiedy paszy brakowało, przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Kukurydza na ziarno musi być sucha, aby można ją było zbierać, dlatego wiele gospodarstw, zwłaszcza uprawiających ją na glebach ciężkich jeszcze wstrzymuje się z jej zbiorem.

Odmiany siane metodą strip-till są jeszcze zielone i rolnicy koszą je jeszcze na kiszonkę. Plony są w tym roku przyzwoite, sięgające 70 ton/ha. Odmiany ziarnowe zejdą z pola nawet po 1 listopada, bo nadal jeszcze mają wysoką wilgotność. 

W filmie o sytuacji na polach opowiadają: 

Jan Piechaczek  rolnik z Jaśkowic

Mariusz Sikora prezes Kombinatu Rolnego Kietrz

Marek Oblicki  dyr. ds produkcji roślinnej w Kombinacie Rolnym Kietrz

 

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)