Kukurydza to nasz koń pociągowy
Prawie 97% produkcji nasiennej rozmnażamy u polskich rolników i przerabiamy w naszych zakładach na Dolnym Śląsku – powiedział Zygmunt Król – prezes zarządu Saatbau Polska sp. z o.o., otwierając konferencję prasową w siedzibie Saatbau w Środzie Śląskiej.
Saatbau jest spółdzielnią rolniczą, która powstała w 1950 r. w Austrii. Obecnie ma zasięg europejski. Firma działa prawie na całym świecie. Hodowla Saatbau ma w reprodukcji ponad 350 odmian. Stacje hodowlane Saatbau znajdują się w Austrii, Niemczech, ale także hodowla ma szkółki hodowlane w Ameryce Centralnej i Południowej. Całkowita produkcja nasienna w 2016 r. wyniosła prawie 19 tys. ha – z czego 12,25 tys. ha w Austrii.
– Oferujemy w Polsce o FAO od 170 do 270, bo takie najlepiej sprawdzają się w warunkach naszego kraju – mówił Zygmunt Król. W Polsce reprodukujemy nasiona u przeszło 200 rolników na terenie woj. opolskiego i dolnośląskiego. Produkcja jest kontraktowana, skup odbywa się do najbliższego zakładu. Cała kukurydza przerabiana jest w Środzie Śląskiej – mówił dyrektor ds. zaopatrzenia i reprodukcji – Grzegorz Słonecki.
Średnio 5000 ha produkcji nasiennej co sezon, rocznie 300-350 plantacji nasiennych rocznie, ponad 200 plantatorów (gospodarstw indywidualnych i spółek rolniczych). W Saatbau produkowane są oziminy takie, jak: pszenica ozima – oścista i bezostna, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime (także hybrydowe), rzepak ozimy, natomiast jare: pszenica bezostna i oścista, jęczmień, pszenżyto, owies, soja, kukurydza.
– Saatbau Profit Manager to nowa aplikacja pomagająca w lepszym zarządzaniu produkcją, która zdobyła złoty medal na targach Polagra Premiery w tym roku. Wraz z firmami BASF i ADOB, Donau Soja będziemy także prowadzić spotkania edukacyjne promujące uprawę soi o nazwie Agro Akademia Soi – mówił Daniel Niewiński – dyrektor marketingu Saatbau Polska.
Saatbau Polska posiada 5 zakładów przerobu nasion, jednym z najbardziej nowoczesnych jest zakład w Oławie.
– W naszym zakładzie przerabiamy rzepak, jęczmień soję oraz groch siewny. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi 4000 m2. W ostatnim czasie zakład przeszedł gruntowną modernizację i posiada najnowocześniejszą linię do produkcji soi o wydajności 10 t/ha, szczególnie bezpieczną dla delikatnych nasion soi. Umożliwia produkcję nasion w czystości przedziale 99,7–100% – mówiła Katarzyna Macała – dyrektor zakładu w Oławie.
Przeczytaj również
Andriej Rekrut z firmy Saatbau
Grzegorz Słonecki z firmy Saatbau Polska
Bartosz Stopczyk z firmy Saatbau Polska
Daniel Niewiński z firmy Saatbau Polska
Katarzyna Macała z firmy Saatbau Polska
Firma Saatbau posiada własne akredytowane laboratorium
Cały materiał siewny kukurydzy produkowany jest w Środzie Śląskiej