Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kukurydza to nasz koń pociągowy

Obrazek

Prawie 97% produkcji nasiennej rozmnażamy u polskich rolników i przerabiamy w naszych zakładach na Dolnym Śląsku – powiedział Zygmunt Król – prezes zarządu Saatbau Polska sp. z o.o., otwierając konferencję prasową w siedzibie Saatbau w Środzie Śląskiej.

dr Maria Walerowska2 lutego 2018, 11:37
Naszym głównym  celem jest hodowla kukurydzy – mamy zarejestrowanych ponad 320 mieszańców, z czego 17 w Polsce. Odmiana Danubio kukurydzy jest numerem 1 hodowli Saatbau. Byliśmy jedną z pierwszych firm, która zajęła się soją w Europie, mamy odmiany od najwcześniejszych do najpóźniejszych. W rzepaku mamy odmiany rzepaku liniowe i mieszańcowe, a także zboża (ozime: żyto, pszenżyto, pszenica durum; jare – pszenżyto, pszenica, pszenica durum, owies). Od 2014 r. także mamy w ofercie odmiany słonecznika – mówił Andriej Rekrut – dyrektor w Europie Środkowej.

Saatbau jest spółdzielnią rolniczą, która powstała w 1950 r. w Austrii. Obecnie ma zasięg europejski. Firma działa prawie na całym świecie. Hodowla Saatbau ma w reprodukcji ponad 350 odmian. Stacje hodowlane Saatbau znajdują się w Austrii, Niemczech, ale także hodowla ma szkółki hodowlane  w Ameryce Centralnej i Południowej. Całkowita produkcja nasienna w 2016 r. wyniosła prawie 19 tys. ha – z czego 12,25 tys. ha w Austrii.

Prywatyzacja zaczęła się w 2009 r. i ostatecznie zakończyła się w 2012 r. Udziały w Saatbau Polska posiadają Saatbau Linz eGen , Austria, rolnicy, pracownicy, emeryci i renciści oraz Saatzucht Donau GesmbH. CoKG, Austria. Główna siedziba Saatbau Polska  mieści się w Środzie Śląskiej a firma dysponuje także magazynami w Olszance, Kurowie i Wierzbowie oraz 5 zakładami przerobu nasion w takich lokalizacjach, jak: Środa Śląska, Oława, Oleśnica,  Wołów, Kobierzyce. Partnerami Saatbau są HR Smolice, a także firma Danko, z która współpracują nad pszenicą mieszańcową. 

– Oferujemy w Polsce o FAO od 170 do 270, bo takie najlepiej sprawdzają się w warunkach naszego kraju – mówił Zygmunt Król. W Polsce reprodukujemy nasiona u przeszło 200 rolników na terenie woj. opolskiego i dolnośląskiego. Produkcja jest kontraktowana, skup odbywa się do najbliższego zakładu. Cała kukurydza przerabiana jest w Środzie Śląskiej – mówił dyrektor ds. zaopatrzenia i reprodukcji – Grzegorz Słonecki.

Średnio 5000 ha produkcji nasiennej co sezon, rocznie 300-350 plantacji nasiennych rocznie, ponad 200 plantatorów (gospodarstw indywidualnych i spółek rolniczych). W Saatbau produkowane są oziminy takie, jak: pszenica ozima – oścista i bezostna, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime (także hybrydowe), rzepak ozimy, natomiast jare: pszenica bezostna i oścista, jęczmień, pszenżyto, owies, soja, kukurydza.

– Firma Saatabau Polska oferuje 34 odmiany kukurydzy, 22 odmiany zboża, 8 odmian soi (szeroka gama odmian wczesnych i bardzo wczesnych), 12 odmian rzepaku. Jesteśmy liderem w hodowli odmian pszenic ościstych o wysokiej zimotrwałości. Mamy także 3 nowe odmiany mieszańcowe rzepaku ozimego: Pantheon, President, Clarus, ale stawiamy także na odmiany liniowe, z odmianą Stanley czele i trzema nowościami w tej grupie, tj. Randy, Ray, Jeremy – mówił  Bartosz Stopczyk. W odmianach jęczmienia stawiamy na odmiany dwurzędowe, m.in. odmiana Ordinale. Nowością wśród pszenic jest odmiana Tonnage (grupa C), Activus (A/B) – oścista, Faunus (A), Cecilius (B). W soi najnowszymi odmianami są Paradis i Regina (rejestracja spodziewana w 2018 r.), obie wczesne. W kukurydzy nowości to: Casandro (FAO 240-250), Perrero (FAO 240), Rigoletto (FAO 240).

–Staramy się aby rolnik dostawał od nas nie tylko nasiona, ale także oferujemy technologię: Wigor Plus – nasiona najlepszych odmian zaprawione najlepszymi zaprawami i Wigor – nieco tańszy segment. W rzepaku proponujemy rozwiązanie Opti Care, dostarczające już w momencie siewu i wschodów molibden, bor i mangan. W soi jesteśmy jedyną firmą, która stosuje nasiona szczepione bakteriami i polimerem, tzw. fix fertig. W kukurydzy natomiast proponujemy system OptiPlus – nasiona zaprawiona makro i mikroskładnikami oraz 1–2 zaprawami grzybobójczymi oraz repelentem – dodał Bartosz Stopczyk.

Firma Saatbau oferuje nie tylko nasiona, ale także narzędzia wspierające podejmowanie decyzji w produkcji.
Saatbau Profit Manager to nowa aplikacja pomagająca w lepszym zarządzaniu produkcją, która zdobyła złoty medal na targach Polagra Premiery w tym roku. Wraz z firmami BASF i ADOB, Donau Soja będziemy także prowadzić spotkania edukacyjne  promujące uprawę soi o nazwie Agro Akademia Soi – mówił Daniel Niewiński – dyrektor marketingu Saatbau Polska.

Saatbau Polska posiada 5 zakładów przerobu nasion, jednym z najbardziej nowoczesnych jest zakład w Oławie.
– W naszym zakładzie przerabiamy rzepak, jęczmień soję oraz groch siewny. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi 4000 m2. W ostatnim czasie zakład przeszedł gruntowną modernizację i posiada najnowocześniejszą linię do produkcji soi o wydajności 10 t/ha, szczególnie bezpieczną dla delikatnych nasion soi. Umożliwia produkcję nasion w czystości przedziale 99,7–100%  – mówiła Katarzyna Macała – dyrektor zakładu w Oławie1 z 7
Andriej Rekrut z firmy Saatbau

Andriej Rekrut z firmy Saatbau

2 z 7
Grzegorz Słonecki z firmy Saatbau Polska

Grzegorz Słonecki z firmy Saatbau Polska

3 z 7
Bartosz Stopczyk z firmy Saatbau Polska

Bartosz Stopczyk z firmy Saatbau Polska

4 z 7
Daniel Niewiński z firmy Saatbau Polska

Daniel Niewiński z firmy Saatbau Polska

5 z 7
Katarzyna Macała z firmy Saatbau Polska

Katarzyna Macała z firmy Saatbau Polska

6 z 7
Firma Saatbau posiada własne akredytowane laboratorium

Firma Saatbau posiada własne akredytowane laboratorium

7 z 7
Cały materiał siewny kukurydzy produkowany jest w Środzie Śląskiej

Cały materiał siewny kukurydzy produkowany jest w Środzie Śląskiej

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)