Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Kukurydza to nasz koń pociągowy

02.02.2018

Drukuj

Kukurydza to nasz koń pociągowy

Artykuł dostępny

Naszym głównym  celem jest hodowla kukurydzy – mamy zarejestrowanych ponad 320 mieszańców, z czego 17 w Polsce. Odmiana Danubio kukurydzy jest numerem 1 hodowli Saatbau. Byliśmy jedną z pierwszych firm, która zajęła się soją w Europie, mamy odmiany od najwcześniejszych do najpóźniejszych. W rzepaku mamy odmiany rzepaku liniowe i mieszańcowe, a także zboża (ozime: żyto, pszenżyto, pszenica durum; jare – pszenżyto, pszenica, pszenica durum, owies). Od 2014 r. także mamy w ofercie odmiany słonecznika – mówił Andriej Rekrut – dyrektor w Europie Środkowej.

r e k l a m aSaatbau jest spółdzielnią rolniczą, która powstała w 1950 r. w Austrii. Obecnie ma zasięg europejski. Firma działa prawie na całym świecie. Hodowla Saatbau ma w reprodukcji ponad 350 odmian. Stacje hodowlane Saatbau znajdują się w Austrii, Niemczech, ale także hodowla ma szkółki hodowlane  w Ameryce Centralnej i Południowej. Całkowita produkcja nasienna w 2016 r. wyniosła prawie 19 tys. ha – z czego 12,25 tys. ha w Austrii.

Prywatyzacja zaczęła się w 2009 r. i ostatecznie zakończyła się w 2012 r. Udziały w Saatbau Polska posiadają Saatbau Linz eGen , Austria, rolnicy, pracownicy, emeryci i renciści oraz Saatzucht Donau GesmbH. CoKG, Austria. Główna siedziba Saatbau Polska  mieści się w Środzie Śląskiej a firma dysponuje także magazynami w Olszance, Kurowie i Wierzbowie oraz 5 zakładami przerobu nasion w takich lokalizacjach, jak: Środa Śląska, Oława, Oleśnica,  Wołów, Kobierzyce. Partnerami Saatbau są HR Smolice, a także firma Danko, z która współpracują nad pszenicą mieszańcową. 

– Oferujemy w Polsce o FAO od 170 do 270, bo takie najlepiej sprawdzają się w warunkach naszego kraju – mówił Zygmunt Król. W Polsce reprodukujemy nasiona u przeszło 200 rolników na terenie woj. opolskiego i dolnośląskiego. Produkcja jest kontraktowana, skup odbywa się do najbliższego zakładu. Cała kukurydza przerabiana jest w Środzie Śląskiej – mówił dyrektor ds. zaopatrzenia i reprodukcji – Grzegorz Słonecki.

Średnio 5000 ha produkcji nasiennej co sezon, rocznie 300-350 plantacji nasiennych rocznie, ponad 200 plantatorów (gospodarstw indywidualnych i spółek rolniczych). W Saatbau produkowane są oziminy takie, jak: pszenica ozima – oścista i bezostna, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime (także hybrydowe), rzepak ozimy, natomiast jare: pszenica bezostna i oścista, jęczmień, pszenżyto, owies, soja, kukurydza.

– Firma Saatabau Polska oferuje 34 odmiany kukurydzy, 22 odmiany zboża, 8 odmian soi (szeroka gama odmian wczesnych i bardzo wczesnych), 12 odmian rzepaku. Jesteśmy liderem w hodowli odmian pszenic ościstych o wysokiej zimotrwałości. Mamy także 3 nowe odmiany mieszańcowe rzepaku ozimego: Pantheon, President, Clarus, ale stawiamy także na odmiany liniowe, z odmianą Stanley czele i trzema nowościami w tej grupie, tj. Randy, Ray, Jeremy – mówił  Bartosz Stopczyk. W odmianach jęczmienia stawiamy na odmiany dwurzędowe, m.in. odmiana Ordinale. Nowością wśród pszenic jest odmiana Tonnage (grupa C), Activus (A/B) – oścista, Faunus (A), Cecilius (B). W soi najnowszymi odmianami są Paradis i Regina (rejestracja spodziewana w 2018 r.), obie wczesne. W kukurydzy nowości to: Casandro (FAO 240-250), Perrero (FAO 240), Rigoletto (FAO 240).

–Staramy się aby rolnik dostawał od nas nie tylko nasiona, ale także oferujemy technologię: Wigor Plus – nasiona najlepszych odmian zaprawione najlepszymi zaprawami i Wigor – nieco tańszy segment. W rzepaku proponujemy rozwiązanie Opti Care, dostarczające już w momencie siewu i wschodów molibden, bor i mangan. W soi jesteśmy jedyną firmą, która stosuje nasiona szczepione bakteriami i polimerem, tzw. fix fertig. W kukurydzy natomiast proponujemy system OptiPlus – nasiona zaprawiona makro i mikroskładnikami oraz 1–2 zaprawami grzybobójczymi oraz repelentem – dodał Bartosz Stopczyk.

Firma Saatbau oferuje nie tylko nasiona, ale także narzędzia wspierające podejmowanie decyzji w produkcji.
Saatbau Profit Manager to nowa aplikacja pomagająca w lepszym zarządzaniu produkcją, która zdobyła złoty medal na targach Polagra Premiery w tym roku. Wraz z firmami BASF i ADOB, Donau Soja będziemy także prowadzić spotkania edukacyjne  promujące uprawę soi o nazwie Agro Akademia Soi – mówił Daniel Niewiński – dyrektor marketingu Saatbau Polska.

Saatbau Polska posiada 5 zakładów przerobu nasion, jednym z najbardziej nowoczesnych jest zakład w Oławie.
– W naszym zakładzie przerabiamy rzepak, jęczmień soję oraz groch siewny. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi 4000 m2. W ostatnim czasie zakład przeszedł gruntowną modernizację i posiada najnowocześniejszą linię do produkcji soi o wydajności 10 t/ha, szczególnie bezpieczną dla delikatnych nasion soi. Umożliwia produkcję nasion w czystości przedziale 99,7–100%  – mówiła Katarzyna Macała – dyrektor zakładu w Oławie

Linia wyposażona jest w sortownik optyczny – komputer wyposażony w kamerę i zestaw luster, gdzie „zdolność widzenia” kolorów tego urządzenia jest porównywalna do widzenia ludzkiego oka (16 mln kolorów), natomiast program operacyjny pozwala na wykrycie kształtu i analizowanie powierzchni nasion. Linia technologiczna wyposażona jest w zaprawiarkę porcjową. Pozwala na bardzo precyzyjne umieszczenie odpowiedniej dawki szczepionki na odpowiedniej porcji nasion oraz dawkowanie składników inokulacji w wymaganych odstępach czasowych.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Okres wczesnej ciąży – zagrożenia dla zarodka

Czytaj

Galeria zdjęć

Andriej Rekrut z firmy Saatbau
Grzegorz Słonecki z firmy Saatbau Polska
Bartosz Stopczyk z firmy Saatbau Polska
Daniel Niewiński z firmy Saatbau Polska
Katarzyna Macała z firmy Saatbau Polska
Firma Saatbau posiada własne akredytowane laboratorium
Cały materiał siewny kukurydzy produkowany jest w Środzie Śląskiej

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii