Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kukurydza w paraliżujących objęciach suszy

Obrazek

Ostatni, siódmy raport IUNG – PIB nt. suszy rolniczej w Polsce wskazuje największy wpływ tego zjawiska na uprawy kukurydzy, dotyczy to zarówno zasiewów odmian kiszonkowych, jak i ziarnowych. 

Janusz Biernacki28 lipca 2022, 13:45
Mimo niedawnych jeszcze dość obfitych opadów w kraju, skrajne lipcowe upały dały się we znaki wielu uprawom polowym. Obecnie silne skutki deficytu wody w glebie obserwuje się w kukurydzy, buraku cukrowym, ziemniaku i na plantacjach warzyw gruntowych, tj. pomidora czy ogórka.
Największe straty gospodarcze mogą wystąpić w kukurydzy, gdyż jej powierzchnia uprawy w kraju wzrosła w tym sezonie najbardziej, dochodząc do 1,86 mln ha. Jeśli znaczące opady deszczu nie wystąpią w najbliższych kilku dniach, to niestety straty zwłaszcza w ziarnie i energii kiszonki wzrosną znacznie. W tym gatunki deficyt wody wystąpił bowiem w najbardziej nieodpowiednim momencie, tj. podczas wiechowania i wypuszczani znamion. Upały ograniczą więc zarówno pylenie, jak i przedostawanie się pyłku na znamiona, co spowoduje szczerbatość kolb i znacząco ograniczy plon ziarna
Według ostatniego raportu IUNG, susza rolnicza w uprawach kukurydzy najbardziej dotyka obecnie woj. lubuskie, wielkopolskie i północną część dolnośląskiego (patrz mapa). W tych rejonach udział gleb zagrożonych suszą obejmuje od 50 do 80%. Na dość znacznych obszarach występuje także w woj. opolskim, lubelskim, podkarpackim i łódzkim.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)