Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Lista Odmian Zalecanych dla soi

Obrazek

Centralny Ośrodek Badana Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej k. Środy Wielkopolskiej prowadzi w kraju statutowe badania oceny odmian. 

Janusz Biernacki5 listopada 2016, 07:00

Jednym z jej etapów jest cykl doświadczeń PDO (Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego). Na podstawie jego wyników sporządza się m.in. LOZ – Listy odmian zalecanych do uprawy na terenie poszczególnych województw.

Baza LOZ obejmuje większość doświadczeń zbożowych, rzepak, ziemniaki i rośliny strączkowe. W ostatniej grupie po raz pierwszy stworzono w tym roku LOZ dla soi w województwach opolskim i podkarpackim.
W województwie opolskim zalecanymi do uprawy są odmiany:

  • Aldana
  • Mavka
  • Lisabon (CCA).

W województwie podlaskim:

  • Aldana
  • Mavka.

Warunkiem utworzenia tej specjalistycznej listy jest m.in. coroczne prowadzenie na terenie województwa lub regionu odpowiedniego zakresu badań i doświadczeń PDO w danym gatunku oraz publikowanie ich wyników.Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)