Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Łukasz Sobiech: Los chlortoluronu jest niepewny. Może nawet zniknąć z rynku!

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu dr hab. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wygłosił wykład „Nowoczesna strategia ochrony w uprawach łanowych i szerokorzędowych”.

Karol Pomeranek16 grudnia 2022, 09:00
Tomasz Czubiński: Dowiedzieliśmy się, że jedna ze starszych – bo z lat 80-tych – substancji herbicydowych jaką jest chlortoluron, substancja o której można powiedzieć, że swego czasu rozwiązała w Polsce problem miotły zbożowej, jest pod obstrzałem. Jaki czeka ją los?


Dr hab. Łukasz Sobiech: Jej los jest niepewny, tyle na razie wiemy. Prawdopodobnie ta substancja może zostać ograniczona w ilości stosowania, ale może też być całkowicie wycofana z rynku. Zobaczmy, że już wcześniej wycofano izoproturon – można powiedzieć bardzo zbliżoną substancję, która też była ciekawym rozwiązaniem na miotłę zbożową. Ale tutaj nie myślmy tylko o miotle. Mówił pan redaktor o różnych problemach. Przede wszystkim rozwiązanie chabra, chabra zwalczanego doglebowo jesienią. Tutaj ta substancja jest bardzo ważna, w tym momencie, kiedy możemy ją stosować. 

Tomasz Czubiński: O co jest „oskarżona” ta substancja, że jej stosowanie jest zagrożone?


Dr hab. Łukasz Sobiech: Zazwyczaj przy tego typu substancjach doglebowych mówimy o długim zaleganiu w glebie, przenikaniu w głąb profilu glebowego i dostawaniu się do wód gruntowych. Ale w tym przypadku brane są także pod uwagę zaburzacze hormonalne, czyli wpływ na układ endokrynny, także tutaj trudno będzie nam przedstawić jakieś argumenty, które by były w stanie obronić tą substancję, ale to na pewno w tej chwili się dzieje i zobaczymy jaka będzie finalna decyzja Komisji.

Zobacz cały wywiad!
Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)