Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Majowe opryski w zbożach - jak przebiegają prace na Opolszczyźnie?

Wykorzystując koniec dobrej bezdeszczowej pogody opolscy rolnicy przeprowadzają spóźnione zabiegi odchwaszczające oraz grzybobójcze w zbożach.

17 maja 2021, 14:11
Odwiedziliśmy poletka z doświadczeniami z żytem, pszenżytem i jęczmieniem ozimym w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach. W życie zabiegi regulujące wzrost zostały już przeprowadzone. W pszenżycie, w którym prowadzone są doświadczenia na dwóch poziomach agrotechniki (jeden jest intensywny, gdzie stosowane są regulatory wzrostu oraz fungicydy) zabieg skracający dopiero ma być wykonany.

Tegoroczna wiosna jest spóźniona o około 2–3 tygodnie. To opóźniło wiele prac polowych, zwłaszcza siewy kukurydzy. Opryski też były opóźnione: skracanie jęczmienia ozimego substancją trineksapak etylu i opryski na choroby zaczęły się dopiero w maju. Celem jest skrócenie, utwardzenie i pogrubienie źdźbła oraz pobudzenie rośliny do tworzenia mocnego systemu korzeniowego. Po ustąpieniu porannych przymrozków zakończono opryski dolistne.

Na pogórzu głubczyckim pracownicy Top Farms skończyli przeprowadzanie zabiegów T1. Pszenice siane pod koniec października i w listopadzie są w fazie BBCH 31 (1. kolanko), dlatego opryskiwane są fungicydami oraz nawozami mikroelementowymi i regulatorami wzrostu.

Tekst i zdjęcia: dr  Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)