Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Mała wygrana Bayera w walce o Roundup

Obrazek

Glifosat, a konkretnie herbicyd nieselektywny, który go zawiera – środek Roundup – jest napiętnowany przez środowiska nierolnicze. Zła "prasa" wynika m.in. z jego... skuteczności. Pożółkłe pole wkrótce po zabiegu i szybka śmierć wszystkich opryskanych roślin cieszą rolników, bo taki był cel stosowania. Jednak różne organizacje widzą w Roundupie zabójcę środowiska a także czynnik rakotwórczy dla ludzi. Z tych przyczyn zezwolenie na stosowanie glifosatu jest wydawane w UE tylko czasowo. Nie lepszą opinię ma Roundup w USA. Pojawiła się jednak nadzieja na złagodzenie stosunku do Roundupu.

Tomasz Czubiński23 czerwca 2020, 12:39
Agencja Routera podaje, że Federalny Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych w poniedziałek zablokował w stanie Kalifornie nałożony tamtejszym prawem obowiązek zamieszczania na etykiecie Roundupu ostrzeżenia, że środek jest rakotwórczy. Orzeczenie takie wydał sędzia William Shubb. Stwierdził, że ostrzeżenie takie wprowadza w błąd.

Reuters podaje, że organy rejestrujące na całym świecie stwierdziły, że glifosat jest bezpieczny, z wyjątkiem organu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które w 2015 r określiło herbicyd jako „prawdopodobny czynnik rakotwórczy”. Sędzia powiedział, że takie stwierdzenie WHO nie powoduje, że w Kalifornii środek trzeba tak oznaczać. Firma Bayer z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, nazywając orzeczenie bardzo ważnym dla kalifornijskiego rolnictwa i nauki. Orzeczenie to jednak nie oznacza, że zostaną ucięte spory dotyczące oskarżenia Roundupu o powodowanie raka krwi.

Środek Roundup trafił do firmy Bayer wraz z zakupem firmy Monsanto. Wartość transakcji opiewała na astronomiczną kwotę 63 mld dolarów. Jednak od 2018 roku Bayer stanął w obliczu pozwów sądowych ponad 52 tys. użytkowników Roundupu w USA. Sądy po stwierdzeniu, że produkt spowodował raka, w trzech procesach nakazały firmie zapłacić miliardy. Oskarżono firmę Bayer o manipulowanie badaniami i oszustwa świata nauki. Jednak firma złożyła od tych wyroków apelację i zaprzecza tym twierdzeniom. Równolegle Bayer dąży do pozasądowego rozwiązania sporu, który zdaniem analityków może doprowadzić do zawarcia umowy o wartości 10 mld. dolarów.

Za Roundupem w USA stanęli też farmerzy. W 2017 r. ponad 12 grup rolniczych pozwały Kalifornię, mówiąc, że etykieta z takim ostrzeżeniem grozi poważnymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw żywności, jeśli amerykańscy rolnicy nie będą już mogli używać glifosatu.

Nie ma jeszcze komentarza biura kalifornijskiego prokuratora generalnego Xaviera Becerry w sprawie reakcji na ten wyrok.


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)