Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Meksyk rezygnuje z kukurydzy GMO i stosowania glifosatu

Obrazek

Władze Meksyku podjęły decyzję. Koniec upraw kukurydzy GMO w kraju i stosowania glifosatu na polach. Z kolei stowarzyszenie rolników ostrzega przed niekorzystnymi skutkami tej decyzji, która ich zdaniem utrudni rolnikom konkurowanie na rynku międzynarodowym.

Dominika Mulak12 stycznia 2021, 14:43
Meksyk wycofuje zarówno kukurydzę modyfikowaną genetycznie (GMO), jak i glifosat. Odpowiedni dekret rządu krajowego wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Zgodnie z nim, sprzedaż nasion kukurydzy GMO jest aktualnie niemożliwa. Ponadto, w ciągu najbliższych trzech lat import zboża zmodyfikowanego genetycznie ma być stopniowo wycofywany.

W Meksyku w ciągu trzech lat ma zostać również wprowadzony całkowity zakaz stosowania glifosatu w rolnictwie. Zdaniem Rządu, istnieje podejrzenie, że środek ten stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i różnorodności biologicznej.

Wśród meksykańskich rolników takie decyzje budzą jednak niepokój. Stowarzyszenie rolników (CNA) obawia się niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej dla krajowych farmerów na rynku międzynarodowym. Stowarzyszenie Przemysłu Środków Ochrony Roślin (PROCCYT), mówi nawet o „kroku wstecz”, który zagraża stabilności cen i bezpieczeństwu dostaw żywności.

Z drugiej strony, organizacje ekologiczne są zadowolone z tej decyzji. Uważają, że taka legislacja promuje rolnictwo ekologiczne, które ma kluczowe znaczenie dla produkcji zdrowej żywności i niezależności żywieniowej.

Według szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), w bieżącym roku gospodarczym 2020/21 w Meksyku zebrano około 28,0 mln ton kukurydzy. Z kolei import szacuje na 16,2 mln ton. Głównym dostawcą jest USA.

Źródło: topagrar.com
Fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)