Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Międzyplon dla dobra gleby

Obrazek

Międzyplony to nie tylko wymóg formalny dla wielu gospodarstw, ale też niezaprzeczalne korzyści dla gleby, zwłaszcza w sytuacji prowadzenia uproszczonych płodozmianów.

Jacek Daleszyński4 lipca 2018, 06:00
Nie można zaprzeczyć, że korzyści z uprawy międzyplonów są nieocenione. Uprawa specyficznych, specjalnie dobranych gatunków, często z odmiennych rodzin niż rośliny uprawne, pozytywnie wpływa na kondycję gleby. Najważniejsze zalety uprawy międzyplonów to m.in.:
  • ograniczenie erozji,
  • uzupełnienie substancji organicznej w glebie,
  • poprawa struktury gruzełkowatej,
  • dostęp do podglebia (gatunki głęboko korzeniące się – lepsze wykorzystanie składników pokarmowych),
  • lepsze wykorzystanie gnojowicy,
  • wiązanie azotu,
  • zwalczanie patogenów.

Cel międzyplonu

Do zagospodarowania dużej ilości gnojowicy stosowanej w nawożeniu warto wysiewać facelię, gatunki kapustowate (ale nie w zmianowaniu z rzepakiem) oraz malwę. Nie są do tego celu polecane rośliny motylkowate ze względu na dużą koncentrację azotu w gnojowicy. Gatunki te w większości nie wymagają nawożenia N.
Jeśli naszym celem jest wiązanie azotu, wysiewać powinniśmy głównie rośliny motylkowate, które nie będą wylegały, takie jak bobik, łubin czy motylkowate drobnonasienne.

Więcej o korzyściach wynikających z wysiewania międzyplonów przeczytasz w najnowszym, lipcowym wydaniu „top agrar Polska”. W artykule prezentujemy też przykładowe mieszanki międzyplonowe oferowane na naszym rynku.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)