Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Mikroelementy są niezbędne

01.12.2017

Drukuj

Mikroelementy są niezbędne

Artykuł dostępny

Podkreślał, że rolnicy powinni analizować glebę także na zawartość mikroelementów. Przy tym warto zwrócić uwagę na metodę wykorzystywaną do oznaczenia ich zawartości – czy jest to w 1-molowym HCl czy w DTPA. Można tutaj posłużyć się przykładem żelaza, którego zawartość w 1 kg  gleby oznaczona w 1 molowym HCl wyniosła <700 mg/kg, a w DTPA ok. 2–3 mg/kg gleby. 

r e k l a m a– Ze światowych badań rynkowych wynika, że do 2020 r. tempo zużycia mikroelementów w formie chelatów wzrośnie o 7–9% w odróżnieniu od nawozów NPK, gdzie CAGAR wynosi 2–3% w tym samym okresie – podkreślał Adam Nawrocki. Firma ADOB cały czas inwestuje w rozwój i uczestniczy w kilku programach badawczych, m.in. w Iso Plants, Cost oraz Harvest Zinc.
– Jesienią w kilku gospodarstwach przeprowadziliśmy oznaczenie zawartości mikroelementów w glebie za pomocą rentgenowskiego spektrometru fluorescencyjnego, a następnie po analizie wyników przygotowaliśmy indywidualny program nawożenia – dodał prezes.

Podczas konferencji prasowej wykład przeprowadził także dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem, mikroelementy powinno się stosować profilaktycznie.

– Należy jednak to robić z głową, tzn. wiedzieć jakich mikroelementów potrzebują szczególnie poszczególne uprawy  i w jakich fazach rozwojowych – podkreślał dr Szczepaniak. Dla zbóż szczególnie ważne są takie mikroelementy, jak: mangan, miedź, cynk, a dla rzepaku: bor, mangan czy molibden. W tym roku jesienią były w rzepaku potrzebne praktycznie 2 zabiegi dokarmiania dolistnego, ponieważ rok był bardzo mokry – dodał. 

Firma ADOB rozwija także segment mikrogranulatów, jak np. ADOB Mikrostarter K (dedykowany kukurydzy) i ADOB Mikrostarter B/R (dedykowany burakom cukrowym/rzepakowi) oraz technologię rzędowego nawożenia płynnego we współpracy z firmą Kverneland. 

– Oferujemy płynne nawozy doglebowe do stosowania rzędowego pod kukurydzę (ADOB MA), rzepak ozimy (ADOB OR), buraki cukrowe (ADOB SB-2) oraz pod ziemniaki (ADOB PO). Zawierają one NPK (z wyjątkiem nawozu pod buraki, który nie zawiera potasu) oraz mikroelementy w formie chelatów dopasowane do potrzeb poszczególnych upraw – mówił Remigiusz Waligóra z firmy ADOB. 

Płynny nawóz umieszczany jest blisko rzędu nasion w jednym przejeździe. Dawka w zależności od rodzaju uprawy waha się od 330 l/ha (buraki, kukurydza) do 400 (ziemniaki) – 440 l/ha (rzepak). Do nawożenia rzędowego służy specjalny agregat nawozowo-siewny, składający się z siewnika punktowego i części aplikującej. 
– Nawóz umieszczany jest w przednim zbiorniku iXtra LiFe, który może mieć pojemność 1100–1300 l. Inteligentna elektronika zarówno siewnika, jak i przedniego zbiornika komunikuje się w taki sposób, że włączanie/wyłączanie siewu i nawozu odbywa się indywidualnie dla każdej sekcji – wyjaśniał Adam Wiśniewski z firmy Kverneland.

Nowość na użytki zielone

Nowością firmy ADOB jest nawóz ADOB Mikro Trawa przeznaczony do nawożenia dolistnego traw pastewnych. Oprócz NPK (10:10:10) zawiera także magnez, siarkę oraz mikroelementy (schelatowane przez EDTA), takie jak: miedź (Cu), żelazo (Fe), mangan (Mn) oraz cynk (Zn). Nawóz zalecany jest do stosowania po każdym odroście w dawce od 4 do 6 kg/ha (w zależności od odrostu). Jesienią zaleca się jego stosowanie w celu polepszenia zimowania traw.

Na zakończenie spotkania Marcin Chojecki z firmy BASF przedstawił rozwiązania do ochrony ziemniaków oraz soi. W segmencie fungicydów dedykowanych ziemniakom, BASF oferuje takie produkty, jak: Acrobat, Cabrio Duo, Polyram, Orvego. Natomiast w uprawie soi firma oferuje szczepionkę bakteryjną HiStick Soy, do odchwaszczania Stomp Aqua 455 CS, Corum 502,4 SL, Basagran 480 SL, Focus Ultra 100 EC.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Soja też może chorować

Zamów wersję premium

Galeria zdjęć

Remigiusz Waligóra z firmy ADOB
Adam Wiśniewski z firmy Kverneland
Zbiornik iXtra LiFe firmy Kverneland
Michał Kochański z firmy ADOB
Marcin Chojecki z firmy BASF

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii