Reklama zniknie za 11 sekund

Miliony na walkę z dzikami

Obrazek

Departament Rolnictwa USA (USDA) 20 lipca 2019r. ogłosił, że oferuje 75 milionów dolarów w ramach ustawy rolnej z 2018 r. na zwalczanie i kontrolę dzików.

Jacek Daleszyński24 czerwca 2019, 09:22
Program pilotażowy jest wspólnym wysiłkiem kilku podmiotów, m.in. USDA i Inspekcji Zdrowia Roślin i Zwierząt (APHIS). David Herring, przewodniczący Krajowej Rady Producentów Wieprzowiny (NPPC) i producent wieprzowiny z Lillington w Północnej Karolinie, wydał w tej sprawie następujące oświadczenie:
– Dziękujemy Departamentowi Rolnictwa za wdrożenie tego ważnego programu ustawy rolnej w celu zmniejszenia populacji dzików. Dziki są trudne do opanowania, zwłaszcza w pobliżu prowadzonej produkcji krajowej. Najbardziej poważnie jesteśmy zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się chorób przenoszonych przez dzikie świnie, w tym afrykańskiego pomoru świń (ASF), choroby zwierzęcej dotykającej tylko świnie i nie stwarzającej zagrożenia dla zdrowia ludzi i bezpieczeństwa żywności. Podczas gdy ogniska ASF nadal występują w całych Chinach i innych częściach Azji, w Stanach Zjednoczonych nie odnotowano żadnych przypadków. Bez dostępnych szczepień, profilaktyka jest naszą jedyną obroną i dlatego ten program jest tak ważny.

Ten program pilotażowy był jednym z głównych priorytetów NPPC w projekcie ustawy rolnej na 2018r. USDA szacuje, że w co najmniej 39 stanach żyje pięć milionów dzików. Koszt ich kontroli i wysokość szkód, jakie wyrządzają, wynosi około 1,5 miliarda dolarów każdego roku.
 
NPPC nadal opowiada się za wdrożeniem innych przepisów ustawy rolnej, w tym za realizacją zamiaru Kongresu dotyczącego nabycia wystarczających ilości szczepionek przeciwko pryszczycy.

jd, źródło: USDA, fot. Shutterstock


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)