Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Mimo opadów, zagrożenie suszą się nie zmniejszyło

- Mimo że w ostatnich dniach padało, nie możemy mówić o poprawie sytuacji, ponieważ zagrożenie suszą rolniczą się nie zmniejszyło – wynika z najnowszego raportu Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, opublikowanego na www.stopsuszy.pl

Kamila Szałaj7 maja 2020, 15:44

Eksperci Wód Polskich oceniają, że aby zażegnać zagrożenie suszą, potrzeba około 10 tygodni nieustającego deszczu. Opady powinny być stabilne, bez nawalnych ulew.

- Gwałtowne deszcze nawalne, z jakimi od kilku lat mamy do czynienia w sezonie wiosenno-letnim, nie zapewniają właściwego nawodnienia, gdyż woda tak szybko jak spada, równie szybko odpływa. Woda nie wsiąka wystarczająco w glebę, ale odpływa do rzek – wyjaśniają Wody Polskie.

W tym roku suma opadów jest mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pasie Polski centralnej, od woj. lubuskiego, przez Wielkopolskę, Kujawy, województwo łódzkie, północne Mazowsze, Podlasie, zachodnie tereny województwa lubelskiego, sumy opadów za zimę 2019/2020 roku stanowiły jednie 40-60 proc. normy wieloletniej. Wyjątkowo suchy był marzec tego roku, kiedy to spadło 40 proc. opadów normy.

- Na to zjawisko nakładają się wysokie temperatury. Wzrost średnich temperatur jest równie ważną przyczyną wysychania gleby i wiosennej suszy na terenach rolnych i leśnych. Mimo że w ostatnich dniach padało, nie możemy mówić o poprawie sytuacji, ponieważ zagrożenie suszą, zwłaszcza suszą rolniczą, nie zmniejszyło się – ostrzegają eksperci w raporcie. I przypominają, że sytuacja suszowa jest również wynikiem bezśnieżnej i ciepłej zimy

W kwietniu 2020 roku ponad 1/3 obszaru Polski zmagała się z suszą rolniczą. Obecnie 38 proc. łącznej powierzchni użytków rolnych, łąk pastwisk i terenów leśnych w Polsce jest ekstremalnie i bardzo zagrożonych występowaniem suszy rolniczej.

Skala zagrożenia suszą rolniczą w Polsce
 

Stan: 30.04.2020 r. Źródło: zespół naukowy programu Stop Suszy!


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)