Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Minister Ardanowski na Mazurskim Agro Show

09.02.2019

Drukuj

Minister Ardanowski na Mazurskim Agro Show

Artykuł dostępny

Minister zapowiedział że KOWR przy pomocy Giełdy Papierów Wartościowych tworzy giełdę towarową gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać większe partie swoich produktów. Jak mówi minister pozwoli to producentom żywności kontrolować podaż produktów względem popytu. To także szansa, dla mniejszych gospodarstw, które powinny łączyć się w grupy i spółdzielnie. Również one będą mogły oferować do sprzedaży partie zboża na tworzonej platformie. 

Minister wskazywał także na wspólne działanie rolników w grupach w kontekście wspólnego wykorzystania maszyn. Przedstawiał rozwiązania, które funkcjonują na zachodzie Europy. Takie organizacje pozwalają rolnikom korzystać z najnowszych, najbardziej efektywnych technologii przy minimalnym wkładzie własnych środków.

Mazurskie Agro Show to targi gdzie dominuje nowoczesny sprzęt rolniczy. Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował dla rolników o przemyślane inwestycje w park maszynowy. Nowe maszyny i urządzenia powinny przyczyniać się do zwiększenia wartości dodanej w każdym gospodarstwie. Wskazał, że często powodem takich inwestycji jest jedynie poprawa komfortu pracy dla operatora i chęć „pokazania się” przed sąsiadami.

Minister mówił także o tzw. okrągłym stole, do którego mają usiąść wspólnie producenci żywności, przetwórcy, konsumenci a także inne podmioty związane z rolnictwem. Jak mówi Ardanowski, tylko konstruktywna rozmowa i wspólne porozumienia mogą poprowadzić do rozwiązania wspólnych problemów. Jako przykład takiej współpracy przedstawił apel organizatora targów PIGMiUR do ministra. Importerzy i dilerzy maszyn zaapelowali w połowie 2018 r. do ministra aby ARiMR przyspieszyła realizację wniosków w ramach PROW na zakup maszyn, które trzeba rejestrować. Wiąże się to przede wszystkim z ciągnikami, które musiały być zarejestrowane do końca roku w związku z wchodzącymi normami emisji spalin. Jak mówił minister otrzymał zapewnienie z ARiMR, że te wnioski zostały obsłużone przed końcem roku.

r e k l a m a

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Zobacz wideo

Minister mówi o powstaniu giełdy towarowej

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii