Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Minister Ardanowski na Mazurskim Agro Show

Na konferencji prasowej, która miała miejsce w sobotę na targach Mazurskie Agro Show minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił o problemach polskiego rolnictwa i pomysłach na ich rozwiązanie.

Dawid Konieczka9 lutego 2019, 21:10
Minister zapowiedział że KOWR przy pomocy Giełdy Papierów Wartościowych tworzy giełdę towarową gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać większe partie swoich produktów. Jak mówi minister pozwoli to producentom żywności kontrolować podaż produktów względem popytu. To także szansa, dla mniejszych gospodarstw, które powinny łączyć się w grupy i spółdzielnie. Również one będą mogły oferować do sprzedaży partie zboża na tworzonej platformie. 

Minister wskazywał także na wspólne działanie rolników w grupach w kontekście wspólnego wykorzystania maszyn. Przedstawiał rozwiązania, które funkcjonują na zachodzie Europy. Takie organizacje pozwalają rolnikom korzystać z najnowszych, najbardziej efektywnych technologii przy minimalnym wkładzie własnych środków.

Mazurskie Agro Show to targi gdzie dominuje nowoczesny sprzęt rolniczy. Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował dla rolników o przemyślane inwestycje w park maszynowy. Nowe maszyny i urządzenia powinny przyczyniać się do zwiększenia wartości dodanej w każdym gospodarstwie. Wskazał, że często powodem takich inwestycji jest jedynie poprawa komfortu pracy dla operatora i chęć „pokazania się” przed sąsiadami.

Minister mówił także o tzw. okrągłym stole, do którego mają usiąść wspólnie producenci żywności, przetwórcy, konsumenci a także inne podmioty związane z rolnictwem. Jak mówi Ardanowski, tylko konstruktywna rozmowa i wspólne porozumienia mogą poprowadzić do rozwiązania wspólnych problemów. Jako przykład takiej współpracy przedstawił apel organizatora targów PIGMiUR do ministra. Importerzy i dilerzy maszyn zaapelowali w połowie 2018 r. do ministra aby ARiMR przyspieszyła realizację wniosków w ramach PROW na zakup maszyn, które trzeba rejestrować. Wiąże się to przede wszystkim z ciągnikami, które musiały być zarejestrowane do końca roku w związku z wchodzącymi normami emisji spalin. Jak mówił minister otrzymał zapewnienie z ARiMR, że te wnioski zostały obsłużone przed końcem roku.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)