Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Minister Ardanowski: „Skutki suszy nie powinny narastać”

Wprawdzie do porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Sejmu nie wszedł punkt dotyczący informacji premiera Mateusza Morawieckiego nt. suszy rolniczej w Polsce, ale do tego zagadnienia odniósł się dziś rano w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Bartłomiej Czekała27 czerwca 2018, 12:19
– Susza jest faktem obiektywnym i nikt tego nie wymyśla, rolnicy to doskonale wiedzą. Natomiast raczej nie powinny narastać skutki suszy ponieważ te ostatnie opady, dość intensywne w niektórych rejonach sprawiły, że te rośliny późnego zbioru czyli te które są w trakcie wzrostu, czyli: kukurydza, buraki cukrowe, użytki zielone, warzywa one nie powinny szczególnych dalszych strat przynieść ponieważ jeszcze są miesiące ich wzrostu. Natomiast to, co już zaschło – przede wszystkim zboża jare i w części słabe zboża ozime – to tego już nic nie uratuje – mówił na antenie radiowej „Jedynki” szef resortu rolnictwa.

Pytany przez prowadzącego audycję dziennikarza o to, czy będzie rządowa pomoc dla poszkodowanych odparł, że program jest od wielu lat i był przygotowany przez jego poprzedników. Jest to pakiet różnych propozycji, bo rolnicy nie potrzebują tylko wsparcia do 1 ha uprawy rolnej, ale także dodatkowych instrumentów wsparcia. Wymienił wśród nich prolongatę rat kredytów zaciąganych przez rolników.

Dla rolnika, który ma duże kredyty i których spłata przypada w tym roku jesienią, to ten człowiek nie ma pieniędzy na ich spłatę i jemu potrzebna jest prolongata, odroczenie, to jest naturalne – mówił szef resortu rolnictwa.

Dalej odniósł się także do możliwości zaciągania kredytów klęskowych.

– Jeżeli ktoś potrzebuje paszy dla zwierząt i czeka go zakup kiszonki, siana czy innych pasz, to potrzebuje większych pieniędzy niż to co otrzymuje w formie subwencji czy dotacji, więc trzeba mu dać bardzo nisko oprocentowany kredyt, żeby mógł zakupić pasze i przetrwać do następnego roku – dodał minister Ardanowski.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu poseł Kukiz’15 Norbert Kaczmarczyk zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o powołanie specjalnej rządowej komisji, która wspomoże resort rolnictwa we współpracy z samorządami w celu szybkiego i sprawnego szacowania strat spowodowanych suszą w uprawach rolniczych.

oprac. bcz na podstawie Polskie Radio Program 1

Fot. Czekała


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)