Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Mogło zginąć nawet 130 rodzin pszczelich!

Obrazek

Fachowa prasa rolnicza, w tym także nasza redakcja, cały czas edukuje rolników na temat pór wykonywania zabiegów pestycydami, tak aby chronić owady pożyteczne. Niestety, niekiedy nauka idzie w las…

Aneta Lewandowska23 maja 2018, 12:19
W ubiegłym tygodniu, 15 maja około godziny 19 rolnik wyjechał w pole rzepaku w Bożympolu Małym na Pomorzu z opryskiem. Niestety, nie zwrócił uwagi na to, że słońce jest jeszcze dość wysoko, nie ma wiatru i mnóstwo pszczół jest nadal aktywnych. Mężczyzna opryskał 60 hektarów rzepaku. 
– Kiedy pada deszcz, nie wolno robić oprysków przed godziną dwudziestą. Kiedy jest słonecznie, opryski można robić dopiero po zachodzie słońca – mówił dla tvn24 Zygmunt Hazuka, pszczelarz – Pszczół było wtedy pełno na pożytku, tym bardziej, że było sucho, słonecznie i bezwietrznie. Pogoda idealna do nektarowania kwiatów.
 
Najprawdopodobniej zginęły wszystkie pszczoły, które wyleciały na zbiór, a więc 130 rodzin pszczelich – to kilka tysięcy owadów. Te, które przeżyły oprysk zginęły później – jak wiadomo, opryskana pestycydami pszczoła pachnie inaczej, w związku z czym nie ma dostępu do ula. Jej siostry zabiją ją lub nie wpuszczą, co jest równoznaczne ze śmiercią dla samotnego owada.
 
Właściciele pszczół chcieli podać rolnika z Kłębowa (woj. pomorskie) do sądu – w końcu straty są wymierne – jednak ten wyraził skruchę i obiecał zwrócić pszczelarzom wszystko, co stracili. Poszkodowani są rozgoryczeni, jednak zgodzili się na taką formę zadośćuczynienia.
– On wiedział, kiedy można robić opryski. To była lekkomyślność z jego strony, ale przeprosił i wziął sprawę na siebie. Postąpił źle, ale uderzył się w pierś – powiedział Hazuka.

źródło: tvn24.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)