StoryEditor

Mospilan – oryginał jest tylko jeden!

– Musimy zwrócić uwagę także na inne czynniki, jak np. formulacja. W Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu PIB w Poznaniu wykonano badania porównawcze na różnych formulacjach acetamiprydu. Wyniki są jednoznaczne – mówił  Tomasz Malczewski, prezes Sumi Agro Poland.
11.03.2018., 08:03h
Dr Daniel Zawada z Sumi Agro Poland przedstawił wyniki badań przeprowadzonych w tym zakresie, a przedstawione podczas 58. Sesji Naukowej IOR–PIB  („Optymalizacja nanoszenia cieczy użytkowych opartych na acatamiprydzie w zależności od formulacji środka ochrony roślin i modyfikacji właściwości fizykochemicznych”). Celem badań było sprawdzenie właściwości fizyko-chemicznych acetamiprydu dostępnych w różnych formulacjach i produktach na rynku.

Analizowano 3 formulacje – 20 SP, 200 SE, 200 SL. Na rynku są zarejestrowane 34 preparaty oparte na acetamiprydzie. Zdecydowana większość zarejestrowana jest do stosowania amatorskiego, tylko kilka z zarejestrowanych preparatów można wykorzystać w uprawach wielkoobszarowych.

– Na rynku środków ochrony roślin pojawia się coraz więcej preparatów generycznych (postpatentowych), wszystko spowodowane jest wygaśnięciem patentów dotyczących acetamiprydu. Oznacza to, że każda firma może produkować preparaty oparte na tej substancji – mówił  dr Zawada.

Skupiono się na właściwościach fizycznych, jak i chemicznych cieczy roboczych (jakie występują różnice pomiędzy preparatami w formulacjach SP, SE oraz SL) oraz ich aplikacji z uwzględnieniem różnych typów rozpylaczy. Badano pH, EC (przewodność), TDS (ilość rozpuszczonych soli) napięcie powierzchniowe (dynamiczne i statyczne), rozlanie kropel, gęstość oraz oceniano mieszaninę w czasie. Analizowano także wytrącanie się osadów czy też rozwarstwienia.

– Produkty generyczne w badaniach różniły się stopniem pokrycia w stosunku do produktu oryginalnego, przy tym nie reagowały pozytywnie tzn. polepszeniem stopnia pokrycia po dodatku adiuwanta. Parametry jakie posiada preparat zawierający acetamipryd w formulacji SP zapewniają dobre rozlanie się kropli cieczy, powodując bardzo dobre zwilżenie powierzchni liścia. To z kolei powoduje wzrost retencji, zatrzymywania się kropel na roślinach i ułatwia wnikanie środka ochrony roślin do rośliny. A zatem czy oryginał i produkt zamienny to to samo? – pytał dr Daniel Zawada z Sumi Agro Poland. Formulacja SP może być przechowywana nawet 4 lata, nie ulega także rozwarstwieniom. Woreczki wodno-rozpuszczalne to także większe bezpieczeństwo dla stosujących. Naszym zdaniem najlepsza formulacja dla acetamiprydu to SP – oryginał jest tylko jeden, tj. Mospilan 20 SP – podkreślał ekspert z Sumi Agro Poland.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 02:38