Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Mróz dał pierwszy sygnał ostrzegawczy

13.01.2018

Drukuj

Mróz dał pierwszy sygnał ostrzegawczy

Artykuł dostępny

Do deklarowanej przez hodowców pełnej zimotrwałości odmian upraw ozimych brakuje ostatecznego zahartowania roślin. Niestety panująca pogoda nie pozwoliła jeszcze na trwałe zahamowanie wegetacji, gdyż brakuje kilkudniowych, ciągłych przymrozków w zakresie od –3 do –10°C, które spowodują zmianę procesów fizjologicznych w tkankach roślin i zagęszczenie soku komórkowego. Rośliny są jeszcze zbyt uwodnione, a co najważniejsze kontynuują powolną wegetację.

r e k l a m aTaki stan na polach może zagrozić plantacjom. Rośliny nie są też chronione przez pokrywę śnieżną, której na zdecydowanej powierzchni kraju jeszcze brakuje. A pod koniec pierwszej dekady stycznia spadki temperatur przy gruncie – na poziomie roślin – w niektórych miejscowościach były dość znaczne (patrz też wykres), jednak jeszcze nie na tyle wysokie, by ostatecznie zniszczyły zasiewy ozimin. Oto kilka przykładów (stan na 8.01; źródło: IMGW):
  • Warszawa  –11,5°C
  • Białystok  –11,5°C
  • Poznań  –12,5°C
  • Szczecin  – 10°C
  • Siedlce  –10,5°C
  • Chojnice  –9,0°C
  • Toruń  –9,7°C
  • Lublin  –8°C.Jeżeli to była tylko przygrywka do zimowej uwertury, to należy poważnie martwić się o przezimowanie upraw. Teraz nawet okrywa śniegu nie pomoże, gdyż rośliny bez wcześniejszego zatrzymania wegetacji pod nią się uduszą. Czy więc pogoda będzie na tyle łaskawa i spełni życzenia rolników? Potrzeba bowiem 5–7 dni z powolnym, trwałym obniżaniem się temperatury w zakresie narastających wartości minusowych.
[bie]

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Co wysiać po wymokniętych oziminach?

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii