Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Mroźny pomikołajkowy poranek

Obrazek

Na kilka dni zmieniła się w Polsce cyrkulacja powietrza na polarnomorską, przynosząc fale mrozu. Na północnym wschodzie kraju temperatura minimalna nad powierzchnią gruntu spadła znacznie poniżej –10°C.

Janusz Biernacki8 grudnia 2021, 16:50
Chociaż nie mamy jeszcze kalendarzowej zimy, ta przyjdzie 22 grudnia, to w okresie przedzimia mamy już do czynienia z niezłymi mrozami. Wczoraj, 7 grudnia, nad ranem, mrozy objęły cały kraj, a najsilniejsze wystąpiły na północnym wschodzie (patrz tabela i mapa).

Na większości terytorium Polski nie ma też trwałej okrywy śnieżnej, a jedynie śladowa jej powłoka. Nie wiadomo też, czy oziminy przeszły pełny cykl hartowania, i czy są odporne na mróz, zwłaszcza newralgiczne części roślin. Chodzi głównie o węzły krzewienia w zbożach, czy szyjka korzeniowa i wierzchołki wzrostu w rzepaku ozimym.
Nie przemarzła natomiast jeszcze głęboko gleba, zatem korzenie powinny być bezpieczne pod względem tego stresu. O ostatecznych skutkach jeszcze za wcześnie wyrokować, gdyż główny sezon i czas mrozów dopiero przed uprawami polowymi. Oby spadł na nie śnieg i ochronił przed dużymi spadkami temperatur i wysmalającym działaniem mroźnego wiatru.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)