Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Muchówki infekują pszczołom wirusy

Obrazek

Od dłuższego już czasu toczy się batalia o zdrowie pszczół, a w ostatnich latach nabrała ona szczególnego znaczenia. W UE wycofano w rzepaku zaprawy zawierające neonikotynoidy, jako potencjalni sprawcy wymierania tych pożytecznych owadów. Czy to właściwa decyzja?

Janusz Biernacki17 marca 2018, 08:15
Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma do tej pory, nawet wśród zagranicznych ekspertów, czy jednostek naukowych. Ustalono natomiast kolejne, pośrednie źródło chorób pszczół. Jak informuje pismo „Biology Letters”, muchówki z rodziny bzygowatych (Syrphidae) są nosicielami wirusów infekujących pszczoły. Skutkiem zarażenia owadów chorobotwórczym wirusem jest m.in. deformacja skrzydeł, co może okazać się śmiertelne dla zapylaczy.

Ze względu na ubarwienie i wielkość muchówki te są podobne do pszczół i os. Prawdopodobnie nabywają pszczele wirusy, zbierając nektar z tych samych kwiatów co pszczoły. Naukowcy z Royal Holloway, Uniwersytetów: Londyńskiego, Oxfordzkiego i Cornell wykazali obecność wirusów trzech chorób pszczół u dwóch gatunków muchówek odwiedzających te same gatunki roślin. Nie stwierdzili natomiast, czy wirusy szkodzą samym bzygowatym.

Pszczoły oraz inne owady zapylające mają duże globalne znaczenie w produkcji żywności. Od kilkudziesięciu lat ich liczebność jednak spada. m.in. z powodu niszczenia naturalnego środowiska, różnych chorób oraz niewłaściwie stosowanych pestycydów.
Źródło: PAP
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)