Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Na zalanych polach i łąkach nie będzie żniw ani sianokosów!

Rok temu ich uprawy cierpiały z powodu suszy, teraz niszczeją zalane wodą. Anomalia pogodowe sprawiły, że w wielu powiatach i gminach na południu Polski zboża i łąki od 3 tygodni gniją w zastoiskach wodnych.

9 lipca 2020, 13:23
Obfite opady deszczu w maju i czerwcu spowodowały, że w wielu miejscach Opolszczyzny woda wciąż stoi na polach. W zastoiskach wodnych nie można skosić traw ani zebrać siana, które zaczęło już butwieć na łąkach. Na polach innych jęczmień jest już gotowy do zbioru. Niestety, nie można wjechać a pole i co najmniej przez kilka tygodni nie będzie to możliwe. – My już jesteśmy po żniwach – mówią zdesperowani rolnicy, którym cały plon znika w oczach z dnia na dzień.
 
Są jednak rejony, tak jak w okolicach Byczyny, gdzie tamtejsza spółka wodna zainwestowała w sprzęt do czyszczenia rowów i drenów. Dzięki temu mogła osuszyć wiele hektarów podmokłych nieużytków i zacząć uprawę ziemi. Ostatnie deszcze nie sprawiły problemów.
 
W filmie głos zabierają: Tadeusz Tarach –  rolnik z Chrzelic. Zygmunt Hink – rolnik ze Starych Budkowic,
Kazimierz Morawiec – prezes Samodzielnej Miejsko-Gminnej Spółki Wodnej w Byczynie
oraz Norbert Ficek – rolnik z Sarnowa
 
Tekst: dr Mariusz Drożdż, Bartłomiej Czekała
Zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)