Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ardanowski: „nie wiem, może są jasnowidzami”

10.08.2018

Drukuj

Ardanowski: „nie wiem, może są jasnowidzami”

Artykuł dostępny

Podczas konferencji prasowej w Sejmie szef Polskiego Stronnictwa Ludowego skrytykował rząd za obietnicę przekazania rolnikom poszkodowanych przez suszę kwoty 800 mln zł. – Według naszych analiz przeprowadzonych we wszystkich województwach, straty w Polsce spowodowane suszą sięgają co najmniej 2,5 mld zł. Czyli są ponad dwukrotnie wyższe od tego, o czym mówi dzisiaj ministerstwo. Zabezpieczono ponad 800 mln na rekompensaty. To nie jest wystarczające nawet dla 3 województw – stwierdził prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

r e k l a m aLudowcy zarzucają większości rządzącej, że ze strony rządu nie ma jasnego komunikatu kiedy będą wypłacone odszkodowania i jak będzie wyglądała pomoc poszkodowanym. – Trwa szacowanie strat, ale nie ma właściwych rozporządzeń. Nikt nie wie, na jakich zasadach i w jakich terminach będą wypłacane środki. Nie wiadomo, kiedy będą wypłacone środki, a kwota, jaką przeznaczono na pomoc dla rolników, jest zdecydowanie za niska – podkreśliła posłanka PSL Urszula Pasławska.

Polskie Stronnictwo Ludowe zażądało od rządu natychmiastowej pomocy poszkodowanym rolnikom. W tym wypłaty zaliczek  oraz umorzenia składek do KRUS.
Ardanowski: „Zobaczymy czy są wiarygodne”
Ludowcy na odpowiedź ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego długo nie musieli czekać.  – Czekamy z szacunkami szkód, żeby spłynęły z gmin. Nie możemy podjąć wypłat, choć mamy przygotowane pieniądze. Słyszałem dzisiaj, że przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego dysponują jakimiś danymi, nie wiem może są jasnowidzami. Proszę, aby pan Kosiniak-Kamysz przyniósł te dane i przedstawił te dane. Zobaczymy czy są wiarygodne – mówił na antenie Telewizji Polskiej minister rolnictwa.

Polecany artykuł

Będą rekompensaty za bioasekurację!Minister Ardanowski przypomniał również, że w 2015 r. ówczesny rząd PO-PSL przeznaczył na pomoc nieco ponad 400 mln zł, a obecny ponad dwa razy więcej. – Ja się pytam, czy to jest mało czy dużo. Nie trzeba być hipokrytą, tylko szczerze trzeba mówić o tym, co jest możliwe – mówił J. K. Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział również, że od połowy października będzie uruchamiana wypłata 70% zaliczek dopłat bezpośrednich. W przypadku dotacji z drugiego filara wyniosą one nawet 85%. Łącznie ma to być kilkanaście miliardów zł, które wyłoży rząd, a dopiero potem otrzymamy refundację z unijnego budżetu.

Minister rolnictwa powiedział również, że gdy będzie taka potrzeba a straty rolników wzrosną to rząd nie wyklucza nowelizacji budżetu.   wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii