Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Na zewnątrz ukrop, w skupach równie gorąco

Obrazek

Kolejna w tym tygodniu odsłona sondy cenowej przynosi kolejną porcję podwyżek. Nowy rekord cenowy bije pszenica konsumpcyjna.

Jacek Daleszyński9 sierpnia 2018, 09:14
Jak już pisałem w jednym z poprzednich komentarzy ceny zbóż są zaskakująco wysokie jak na okres krótko po żniwach. Ciągle obserwujemy podwyżki cen, a w niektórych punktach potrafią się one zmienić nawet trzy razy w tygodniu. Wszystko oczywiście za sprawą suszy, ale nie tej u nas tylko raczej w północnej i zachodniej Europie. Wypadkową mniejszej podaży ziarna są ceny giełdowe, które w przypadku europejskich parkietów są najwyższe od ponad 4 lat. Wczoraj pszenica w Paryżu kosztowała w przeliczeniu 920 zł/t.

Widać, że tendencja jest wzrostowa co wciąż przyznają skupujący. Z jednej strony jednak niektóre skupy są zasypane i przyjmują tylko tyle ziarna, ile na bieżąco przerabiają lub sprzedają dalej. Z drugiej jednak strony chcą zabezpieczyć sobie ziarno dobrej jakości po „odpowiednich” stawkach, które dynamicznie zmieniają się niemal z dnia na dzień.

Pszenica z nowym rekordem

Nasza wczorajsza sonda cenowa ujawniła nowy rekord skupu pszenicy konsumpcyjnej – 850 zł/t netto w jednym z punktów w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Powyżej progu 800 zł/t otrzymają też rolnicy w niektórych punktach w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim czy zachodniopomorskim. Warto jednak pamiętać, że stawki te dotyczą pszenicy o zawartości białka 14%. Niewiele pozostało już natomiast ofert z kwotą poniżej 700 zł/t.
W przypadku pszenicy paszowej najwyższa stawka – 780 zł/t netto – obowiązuje w jednym z punktów w woj. wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Powody do zadowolenia mogą też mieć producenci żyta. Za konsumpcyjne ziarno tego gatunku najwięcej płacą w woj. zachodniopomorskim – 710 zł/t. Sporo jest ofert oscylujących w przedziale 650–680 zł/t. Za żyto paszowe można otrzymać od 500 do 680 zł/t.

Średnie ceny skupu zbóż na krajowym rynku:
  • pszenica konsumpcyjna – 758 zł/t,
  • pszenica paszowa – 702 zł/t,
  • żyto – 603 zł/t,
  • pszenżyto – 633 zł/t,
  • jęczmień – 646 zł/t
  • kukurydza sucha – 661 zł/t,
  • kukurydza mokra – 427 zł/t.

jd, fot. Adamczewska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)