Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nadciągają silne burze, możliwy też opad gradu

Obrazek

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie meteorologiczne, o nadciągających od zachodu, od popołudniowych piątkowych godzin, gwałtownych zjawiskach pogodowych.

Janusz Biernacki19 sierpnia 2022, 14:07
Chociaż w północno-zachodniej części kraju panują obecnie, tj. pt. ok. godz. 13.oo, skrajne upały, z temperaturą w cieniu powyżej 34°C, już za kilka godzin scenariusz ten może się gwałtownie zmienić. Pogodowi eksperci przewidują, że po południu nadciągną na ten obszar burze 2-stopnia, które będą sukcesywnie przesuwać się w kierunku centrum Polski.
Ostrzeżenie 2-stopnia oznacza, że w trakcie burz opady deszczu mogą wynieść od 30 do 50 mm, a lokalnie nawet ok. 60 mm. W rejonach, gdzie chmury przyjmą sino-granatową barwę należy także liczyć się z opadami gradu. Prędkość wiatru podczas tych zjawisk meteorologicznych będzie osiągać 90–115 km/godz. (patrz mapa, źródło IMGW).
W piątek po południu wschodnia połowa Polski będzie nadal zmagała się z upałami 2-stopnia, z temp. maksymalną w przedziale 30–34°, a minimalna w nocy będzie powyżej 18°. W Wielkopolsce i w wschodniej części woj. lubuskiego zagrożenie upałami będzie 3-stopnia, czyli temperatury maksymalne przekroczą 34°C, a w nocy ponad 18°C.
Pogodowo groźna także sobota
W sobotę burze 1-stopnia wystąpią w centralnym pasie kraju, od granic północnych do południowych. Opady mogą wynieść od 20 do 30 mm, lokalnie ok. 40 mm, a podczas burz prędkość wiatru wyniesie 70–90 km/godz. Burzom mogą także towarzyszyć opady gradu. Te przewidywane są w rejonach Mławy, Warszawy, Płocka, Radomia, Opola, Katowic, Krakowa i Tarnowa (patrz mapa, źródło IMGW).
W niedzielę część tych groźnych zjawisk pogodowych obejmie pas kraju za Wisłą i północno-wschodnie województwa.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)