Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nawozy naturalne tylko do końca listopada

Obrazek

Na nawożenie nawozami naturalnymi, czyli gnojówką, gnojowicą i obornikiem zostały już tylko dwa tygodnie.

Jacek Daleszyński15 listopada 2016, 10:48

Zakaz stosowania tych nawozów obowiązuje w okresie od 1 grudnia do końca lutego (wg ustawy o nawozach i nawożeniu). Nieco inaczej wygląda to na obszarach OSN (obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenie związkami azotu). Tutaj termin stosowania nawozów naturalnych jest regulowany przez program działania przygotowany dla danego OSN-u i nie wynika z ustawy o nawozach i nawożeniu, ale z ustawy o prawie wodnym. Za określenie terminów stosowania nawozów naturalnych na obszarach OSN odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który na swoim obszarze może wprowadzić termin inny niż na pozostałych. Obecnie obowiązujące terminy są takie same dla wszystkich obszarów OSN w całym kraju: nawozy naturalne i organiczne na gruntach ornych stosuje się w okresie od  1 marca do  15 listopada, czyli do dzisiaj!

Przypominamy, że roczna dawka azotu zastosowanego w nawozach naturalnych na OSN-ach nie może przekroczyć 170 kg/ha N. Obecnie obszary OSN zajmują w naszym kraju około 5% powierzchni wszystkich użytków rolnych. Opracowywany jest jednak projekt, który zakłada wprowadzenie OSN na obszarze całego kraju.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)