Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Nie sadzić za wcześnie

Obrazek

Wczesne sadzenie ziemniaków to szansa na wyższe plony. Jednak nadmierny pośpiech nie jest wskazany, o czym można się boleśnie przekonać, gdy przymrozki wiosenne przyjdą w połowie maja.

Janusz Biernacki24 marca 2018, 07:45
Wczesne sadzenie ziemniaków to szansa na wysokie plony, chociażby z powodu wydłużonej wegetacji roślin czy większych rezerw wody w glebie po zimie. Pomijając jednak technologię ich produkcji na bardzo wczesny zbiór, sadzenie bulw w niedostatecznie ogrzaną glebę wiąże się z dużym ryzykiem. Po ubiegłym sezonie zapewne wiedzą o tym już więcej producenci kukurydzy, co może być także nauczką dla producentów ziemniaków. Procesy chemiczne we wnętrzu bulwy i zjawisko wschodów inaczej przebiegają w obecności wody o bardzo niskiej temperaturze (2–4°C), a inaczej i w innym rytmie, gdy jej temperatura wynosi min. 6–7°C.

Temperatura gleby na starcie wegetacji ziemniaka odgrywa ważną rolę ze względu na dwa elementy: termin sadzenia bulw oraz długość okresu od sadzenia do wschodów. U odmian wczesnych następuje to w ciągu 20–25 dni, u późniejszych i przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych mogą one przeciągnąć się do 35 dni. Sadzenie ziemniaków w zbyt zimną glebę, tj. poniżej 7°C na głębokości umieszczania bulw opóźnia wschody. Już na starcie traci się więc oczekiwany efekt z wydłużonej wegetacji. Proces kiełkowania ziemniaka wymaga bowiem minimalnej temperatury gleby 7°C, do wzrostu korzeni jest to 10°C.

Pełny tekst artykułu, w tym wiele sugestii i porad praktycznych, znajduje się w wydaniu 4/2018 „top agrar Polska”.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)