Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nowa jakość badań granulometrycznych gleby w Polsce

Obrazek

Naukowcy z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie opracowali nową i znacznie szybszą metodę badania jakości gleby pod względem granulometrycznym.

Janusz Biernacki11 grudnia 2021, 08:45
Skład granulometryczny mineralnego materiału glebowego to dla amatora dość skomplikowanie pojęcie. W dużym uproszczeniu to skład różnych frakcji gleby i ich proporcje, które mówią pośrednio o tym jak uprawiać, czy ile nawozu powinien zastosować rolnik, aby gleba była jak najbardziej żyzna.
– Informacja o tym składzie jest kluczowa, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy są dobry, czy złe warunki w glebie dla rośliny – mówi w wywiadzie prof. Andrzej Bieganowski z IA PAN w Lublinie. Dzięki nowej metodzie, tzw. dysfrakcji laserowej, czas badania jakości gleby został znacznie skrócony. O ile poprzedni pomiar trwał ok. 20 godzin, to nowy trwa do 10 minut.
Nowa metoda wprowadza też tzw. Polską Normę, dzięki której ustandaryzowano tego typu badania we wszystkich ośrodkach w kraju. Skraca ona także dotychczasowe procedury.
– Skorzystają na tym rolnicy, a dla Instytutu jest to powód do dumy, że przyczyniliśmy się do bardzo praktycznego rozwiązania – dodał prof. Artur Zdunek, z-ca dyrektora IA PAN w Lublinie. W Polsce dziennie wykonuje się bowiem kilka tysięcy badań jakości gleby, a uzyskane dane pomagają rolnikom optymalizować produkcję roślinną.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)