Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nowa trójca zaprawowa od Bayera

Obrazek

Zaprawy są pierwszym elementem efektywnej ochrony roślin. Firma Bayer wprowadza w tym sezonie trzy nowe zaprawy fungicydowe – w zbożach, kukurydzy i rzepaku.

dr Maria Walerowska10 kwietnia 2019, 15:31

– Naszym celem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. To skomplikowane zadanie. Z jednej strony natura (pogoda, zasoby naturalne), z drugiej polityka (np. regulacje, wojny handlowe), ale trzeba także mieć na uwadze kulturę (wierzenia, emocje). Wymaga to zatem wszechstronnego podejścia. Sytuacja będzie jeszcze trudniejsza, choćby w kontekście wycofywania przez UE kolejnych substancji czynnych – podkreślał prezes Joerg Rehbein, odpowiedzialny w firmie Bayer za region Europy Centralnej. Musimy stawiać także na rolnictwo cyfrowe, aby jednak w pełni wykorzystać potencjał, jaki ono niesie konieczne jest gromadzenia danych. My proponujemy rolnikom takie narzędzie, tj. Xarvio Field Manager. To nowe cyfrowe rozwiązanie, pomagające rolnikom w zaawansowanej ochronie upraw oraz przewidywaniu wystąpienia zagrożeń ze strony agrofagów na ich polach  –podkreślał Rehbein.


Trzy nowe zaprawy

Pierwsza z nich – Bariton Super to zaprawa trójskładnikowa fungicydowa zarejestrowana w zbożach ozimych w pszenicy, jęczmieniu, pszenżycie, życie chroniąca przed chorobami przenoszonymi z ziarnem i odglebowymi, w tym przed pleśnią śniegową.

– Musimy skupić się na konkretnych patogenach, kierunkowe dopasowanie zapraw, strategia firmy Bayer zmierza właśnie w kierunku dopasowania strategii stosowania zapraw do patogenów. W tym roku dużo jest fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła, wystąpiła także pleśń śniegowa, pojawiła się również w tym roku dość licznie pałecznica zbóż i traw. Bariton Super zawiera 3 substancje: fludioksonil (37,5 g/l), protiokonazol (50 g/l), tebukonazol (10 g/l) – mówił Andrzej Żmijewski z firmy Bayer. W badaniach skuteczności zwalczania zgorzeli siewek w pszenicy ozimej w dwóch latach (2015–2016) stwierdziliśmy wysoką skuteczność zaprawy Bariton Super – mówiła dr Anna Weber.


Wspomagacze zaprawiania

Materiał siewny przeznaczony do zaprawiania powinien być zdrowy i czysty. Celem jest m.in. zmniejszanie ilości kurzu i drobin biologicznych.

– Pył jest wrogiem dobrego zaprawiania. Po drugie dobre produkty – zaprawy i dobry sprzęt zaprawiający. I wreszcie dobra receptura. Miks tych elementów da nam dobrze zaprawione nasiona – podkreślała Dorota Muszyńska z firmy Bayer. Pracujemy także nad coraz doskonalszymi wspomagaczami zaprawiania. Warto je stosować, ponieważ zapewniają lepszą dystrybucję zaprawy na nasionach co prowadzi do optymalizacji ochrony nasion/roślin. Dają także dobrą przyczepność (lepszą odporność na ścierania i zmywanie) i lepszą sypkość zaprawionych nasion. W takich produktach mogą być substancje dodatkowo wspomagające rozwój roślin (stymulujące). Mamy linie produktów Peridiam: Quality, Extra, Active. W Poksce oferujemy Active i Quality – w zbożach, kukurydzy i rzepaku. W zbożach oferujemy Peridiam Quality 103 (fzerwony – wysoki pozuiom redukcji kurzu)  i Peridiam 111 (bezbarwny, redukcja kurzu i pozytywny wpływ na sypkość nasion). Dostępny jest także Peridiam Active 109 – czerwony, redukcja kurzu i pozytywny wpływ na kiełkowanie. Peridiamy to nie są śor – nie wymagają rejestracji – mówiła Dorota Muszyńska.

Kolejna nowość w portfolio zapraw to produkt Redigo M 120 FS – nowa zaprawa w kukurydzy zawiera metalaksyl (20 g/l) i protiokonazol (100 g/l). Przeznaczona do zaprawiania przemysłowego – przez użytkowników profesjonalnych. Produkt do stosowania z zaprawami insektycydowymi w kukurydzy. Przeznaczony jest do ochrony kukurydzy przed kompleksem grzybów z rodzaju Fusarium spp. i Phytium spp., będącymi sprawcami chorób zgorzelowych atakujących siewki kukurydzy we wczesnych stadiach rozwojowych. Ma działanie powierzchniowe i układowe, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza siewki roślin przed infekcją, a także niszczy patogeny, które już zasiedliły roślinę.

Scenic Gold – zaprawa rzepaczana fungicydowa: fluopikolid (200 g/l) + fluoksastrobinę.  W Polsce ma być ona zarejestrowana w rzepaku ozimym i jarym, a przeznaczona do profesjonalnego zaprawiania. Przeznaczony do zaprawiania nasion rzepaku przeciwko chorobom występującym we wczesnym okresie rozwoju roślin: kompleks zgorzeli siewek powodowany przez grzyby Phoma lingam, Alternaria spp. oraz sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, mączniak rzekomy.


Baytan jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku dostępna będzie zaprawa Baytan Trio. Nowością są zaprawy Redigo M i Scenic Gold – jest szansa, że nasiona rzepaku będą zaprawione tą zaprawą w rzepaku. Powinna ona zastąpić tiuram – mówił Kazimierz Bona z firmy Bayer. mwal

pobierz darmową mobilną aplikację top agrar1 z 2
Artur Żmijewski z firmy Bayer.

Artur Żmijewski z firmy Bayer.

2 z 2
Dorota Muszyńska z firmy Bayer odpowiedzialna za zaprawy.

Dorota Muszyńska z firmy Bayer odpowiedzialna za zaprawy.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)