Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nowe propozycje ochrony i odmiany z firmy Bayer

Na imponujących poletkach w Centrum Doradztwa Technicznego firmy Bayer w Chechle k. Toszka na Śląsku mogliśmy zobaczyć efekty stosowania nowych preparatów firmy Bayer.

Karol Bujoczek17 czerwca 2022, 16:21

– Dzięki zwięzłej gliniasto-ilastej glebie klasy IIIa, o prawie 5-proc. udziale części spławialnych (koloidalnych) nie odczuliśmy tak bardzo skutków suszy wiosennej, pomimo że od początku roku do połowy maja spadło ledwie 120 mm deszczu – mówił Adrian Sikora, odpowiedzialny za poletka doświadczalne. Od połowy maja do 9 czerwca spadło 80 l wody. Dzięki opadom zboża ozime i rzepaki prezentują się imponująco. Wysoka wilgotność powietrza w łanie, dochodząca do 100% i ciepło stwarzają też doskonałe warunki do rozwoju chorób (poletka kontrolne).

Adrian Sikora – doradca w dziale badawczym, odpowiedzialny za poletka doświadczalne w Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle.


Nowy herbicyd na chwasty jednoliścienne

Ochrona herbicydowa zdecydowanej większości poletek zbóż ozimych to kombinacja nowego herbicydu Mateno Duo w dawce 0,6 l/ha plus 0,2 l/ha Komplet 560 SC.

– Mateno Duo zawiera aklonifen – nową substancję aktywną, o odmiennym sposobie działania, która w połączeniu z diflufenikanem daje dobre efekty zwalczania chwastów 1- i 2-liściennych – wyjaśnia Dariusz Szymański, specjalista ds. zbóż. Podstawowa zalecana dawka na plantacje o umiarkowanym nasileniu miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych to 0,7 l/ha. Przy większej presji chwastów 2-liściennych Bayer poleca kombinację Mateno Duo 0,6 l/ha plus Komplet 560 SC 0,2 l/ha, co poprawia skuteczność na chwasty 2-liścienne i wydłuża działanie na trudniejsze trawy. Nowy herbicyd ma być rozwiązaniem na polach z odporną miotłą, wyczyńcem czy życicami. Mateno Duo będzie w sprzedaży jesienią 2023 r.

Już od najbliższego sezonu dostępny będzie wiosenny herbicyd Incelo, przeciwko najczęstszym i trudnym chwastom 1-liściennym w zbożach. Podstawowa dawka to 0,15 kg/ha wspólnie z adiuwantem olejowym Biopower w dawce 1 l/ha (sprzedawanym w komplecie). W przypadku uciążliwych chwastów jednoliściennych w dawce 0,2 kg/ha (także skuteczny na wyczyńca w średnim nasileniu i wczesnej fazie). Na stanowiskach, gdzie wyczyniec występuje w nasileniu ponad 500 roślin/m2, wiosenna dawka to 0,2–0,25 kg/ha we wczesnej fazie.

– Jeśli zasiejemy wcześnie i czekamy z odchwaszczaniem do wiosny, to konieczna będzie dawka 0,33 kg/ha na wiosnę. Zawsze, w każdej dawce z udziałem wspomagacza olejowego 1 l/ha – podkreśla Szymański. Firma Bayer deklaruje, że nie ma problemów z roślinami następczymi. Incelo nie ma rejestracji w zbożach jarych, a także w jęczmieniu ozimym.


Regulator wzrostu – Fabulis OD

Obok nowych herbicydów Bayer proponuje nowy regulator wzrostu Fabulis oraz nowy fungicyd Delaro Forte.

Fabulis OD zawiera proheksadion wapnia, wyprodukowany w formulacji olejowej, który zapewnia bardzo dobre pokrycie roślin i szybkie wchłanianie i działanie. Podstawowa dawka na pierwszy zabieg to 0,75 lub 1 l/ha.

– W dobrych warunkach na wiosnę dajemy pełną dawkę, ale w suchych rekomendujemy niższą dawkę regulatora Fabulis, czyli 0,75 l/ha i za 10–12 dni w EC 37-39 dawkę 0,75 lub 0,5 l/ha – wyjaśnia Adrian Sikora. Fabulis OD dzięki składowi i formulacji ma być bezpieczny dla rośliny uprawnej i dawać duże możliwości mieszania w cieczy roboczej z innymi środkami. Można go stosować w terminie T1 z fungicydami. Fabulis OD jest szybko pobierany przez roślinę i działa do 21 dni. Skutecznie ma działać w pochmurne dni i także przy niższych temperaturach.

Dariusz Szymański – menedżer ds. uprawy zbóż. 


Fungicyd Delaro Forte

Fungicyd Delaro Forte jest następcą Delaro 325 SC. Zawiera protiokonazol, trifloksystrobinę oraz dodatkowo spiroksaminę. Dodatkowa substancja dobrze działa interwencyjnie na mączniaka, co sprawia, że nowy preparat ma być bardziej skuteczny zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie. Preparat ma być szczególnie przydatny na stanowiska i odmiany szczególnie wrażliwe na mączniaka. Szerokie spektrum zwalczania chorób oraz terminów plasuje Delaro do zabiegu T1 i T2. Jak przekonują eksperci firmy Bayer, preparat ma być też rozwiązaniem na fuzariozę kłosów i w razie potrzeby do zastosowania także w zabiegu T3. Podstawowa dawka to 1,5 l/ha. Wszechstronny fungicyd będzie dostępny od nowego sezonu do stosowania we wszystkich gatunkach zbóż.


Nowe odmiany rzepaku i kukurydzy

Bayer to nie tylko rozwiązania dla ochrony roślin, ale też odmiany marki Dekalb. Spośród nowych odmian rzepaku nowością są odmiany Easy Tech – tzw. łatwe w uprawie: DK Excited proponowana na lepsze stanowiska, z bardzo dużym potencjałem plonowania. DK Exited była liderem rankingu plonowania COBORU w sezonie 2020/2021. Ponadto jest odporna na wirusa żółtaczki rzepy. Dla porównania odmiana DK Exima jest odmianą bardzo elastyczną, o dużej zimotrwałości i zdrowotności. Wierna w plonowaniu, także na słabszych stanowiskach.

Adrian Sikora – doradca w dziale badawczym, odpowiedzialny za poletka doświadczalne w Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle i Szymon Hoppe – doradca ds. rzepaku.

 


Spośród odmian kukurydzy na nowy sezon – siewy 2023 r. – Bayer przygotował trzy propozycje:

  • DKC 3719 o liczbie FAO 250-260. Odmiana typu dent, kolba typu flex, zalecana do uprawy na ziarno i kiszonkę. Jest nieco wyższa, wykazuje dobry stay green, jest lepiej ulistniona. Mocny system korzeniowy, nie wylega. Zalecana na różne typy gleb.
  • DKC 3418 – odmiana flint/dent o FAO 240–250. Rekomendowana na jakościową kiszonkę oraz biogaz.
  • DKC 3513 – odmiana flint/dent nieco późniejsza o FAO 250–260 na wysokiej jakości kiszonkę.


Odmiany DKC 3418 oraz DKC 3513 należą do programu hodowlanego Silo Extra. Odmiany te wykazują najwyższy poziom parametrów agrotechnicznych oraz wysoką wartość paszową – plon suchej masy, wysoka strawność włókna i wysoka zawartość skrobi.

Dorota Muszyńska – uprawy przemysłowe, rzepak i buraki.

Katarzyna Galewicz, grower manager, odpowiedzialna za kukurydzę.


Poletka doświadczalne i demonstracyjne

Bayer ma w Polsce 4 lokalizacje poletek doświadczalno-demonstracyjnych, na których można zobaczyć nowości na bieżący sezon oraz nowości przygotowywane do kolejnego sezonu.

W Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle jest ok. 2,5 tys. poletek doświadczalnych i demonstracyjnych.

– Jesteśmy u progu sezonu rzepaczanego i zachęcamy rolników, by zapoznali się z naszą nową ofertą, którą można obejrzeć na naszych poletkach doświadczalnych i demonstracyjnych – zachęca Iwona Krych-Stec, Head of Marketing Crop Science, Bayer Polska. Jej zdaniem wbrew niektórym opiniom i obawom, przy obecnych cenach na rynkach rolnicy chętnie inwestują w płody rolne. – Ale długa i zimna wiosna, a co się z tym wiąże, opóźnienie faz rozwojowych, mocno zaważyły na zabiegach. Był to wymagający okres, ale i dobry sezon – podsumowuje Iwona Krych-Stec.Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)