Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nowe rozwiązania w ochronie roślin

Obrazek

Firma Bayer podczas polowego spotkania prasowego w Centrum Doradztwa Technicznego w miejscowości Chechło zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania w ochronie roślin, m.in. dla zbóż, buraka i strączkowych.

Jacek Daleszyński10 czerwca 2019, 12:25
Nowością herbicydową dostępną na rynku od 2020 r. będzie Sekator Plus. Do znanego już składu substancji amidosulfuronu i jodosulfuronu dołącza 2,4-D.
– Dodatek tej substancji ma na celu podniesienie skuteczności zwalczania wyrośniętego chabra bławatka, ale także fiołka i jasnot. W nowym preparacie będzie 433 g/l tej substancji – mówił Dariusz Szymański z Bayer. Herbicyd będzie można stosować w zbożach ozimych w dawce 0,6 l/ha i w jarych (oprócz owsa) w dawce 0,45–0,6 l/ha do fazy drugiego kolanka (BBCH 32). Na poletkach nowy herbicyd został zastosowany w mieszaninie z preparatem Atlantis Star w dawce 0,15 kg/ha (mezosulfuron, tienkarbazon, jodosulfuron), który w ofercie Bayer pojawił się w zeszłym roku, a który w tym roku otrzymał rejestrację do stosowania w dawce właśnie 0,15 kg/ha do zwalczania przede wszystkim miotły zbożowej.

Badania na 37 odmianach

Część terenu doświadczalnego i pokazowego została zaadoptowana pod badania m.in. odchwaszczania zbóż ozimych: pszenicy, pszenżyta, żyta i jęczmienia. Zostały one wysiane w trzech pasach. Na pierwszym z nich nie wykonano ochrony fungicydowej. Na dwóch pozostałych została zastosowana ta sama strategia fungicydowa, czyli na pierwszy zabieg użyto Delaro w dawce 1 l/ha (25 kwietnia), a w drugim zabiegu Variano w dawce 1,5 l/ha (3 czerwca). Na każdym z pasów wykonywano różną ochronę herbicydową, zarówno jesienną jak i wiosenną. Pierwszy to jesienne odchwaszczanie preparatami Komplet w dawce 0,25 l/ha i Expert Met w dawce 0,25 l/ha. Drugi pas to odchwaszczanie wiosenne preparatem Huzar Activ Plus, a trzeci wspomniana już kombinacja środków Sekator Plus i Atlantis Star.
Preparatem Huzar opryskiwano też jęczmień, dla którego nie ma zaleceń w etykiecie środka. Jak podkreślali jednak przedstawiciele firmy Bayer na tej uprawie nie wystąpiły fitotoksyczności mające wpływ na rozwój roślin. Ma to pokazywać, jak bezpieczny i selektywny dla zbóż jest ten preparat.

Do walki z grzybami

Dla zbóż firma Bayer na przyszły sezon do szerszej dystrybucji przygotowała nowy fungicyd Ascra Pro 260 EC. Zawierać będzie dwie substancje z grupy SDHI – biksafen oraz fluopyram uzupełnione protiokonazolem. Produkt polecany będzie do stosowania w technologii dwuzabiegowej w dawce 1 l/ha terminie T2 na liść flagowy i kłos. Zwalczać ma najważniejsze gospodarczo choroby, a szczególnie skuteczny ma być w walce z septoriozą. Dodatek fluopyramu ma poprawić działanie interwencyjne preparatu, co jest wyjątkiem wśród SDHI, ponieważ ta grupa substancji działa na choroby przede wszystkim zapobiegawczo. Ascra ma także wpływać na poprawę przebiegu fotosyntezy, czyli ma się odznaczać efektem fizjologicznym.
Do technologii dwuzagiegowej z preparatem Ascra 260 EC Bayer polecać będzie w przyszłym roku nowy fungicyd, który jeszcze nie jest zarejestrowany, ale efekty jego działania można było zobaczyć na polach Centrum Doradztwa Technicznego. Inne preparaty firmy zalecane w tej technologii na pierwszy zabieg to np. Delaro, Boogie Xpro czy Input.

Zagrożone substancje buraczane

Jeśli chodzi o zwalczanie chwastów to w Chechle zaprezentowany został system Convisio Smart, który w tym roku pojawił się już na polach plantatorów. System zakłada stosowanie do odchwaszczania preparatu Convisio One w odmianach odpornych na zawarte w nim substancje czynne – foramusulfuron i tienkarbazon. System ma sprawnie przedziwdziałać zachwaszczeniu samosiewami rzepaku i burakochwastami.
W przyszłym roku najprawdopodobniej nie będzie już dostępny desmedifam, co wyraźnie utrudni walkę z chwastami w buraku. Jako alternatywę firma Bayer poleca stosowanie glifosatu w preparacie Roundup 360 SL krótko po siewie i następnie kombinację preparatów Kemiron 500 SC i Metron 70 SC. W doświadczeniach mieszanina ta została zastosowana aż 5 razy.

Dla grochu Bayer przygotował herbicyd Bandur 600 SC. Zawiera substancję czynną aklonifen. W grochu środek ten ma rejestrację do zastosowania małoobszarowego w jednorazowej dawce 3 l/ha po siewie.

Impreza odbyła się 4 czerwca w miejscowości Chechło w woj. sląskim w gospodarstwie Bernadety i Ryszarda Sładków.

jd, fot. Daleszyński


1 z 11
Spotkanie polowe firmy Bayer w Chechle w woj. śląskim.

Spotkanie polowe firmy Bayer w Chechle w woj. śląskim.

2 z 11
Technologia odchwaszczania bez udziału desmedifamu.

Technologia odchwaszczania bez udziału desmedifamu.

3 z 11
Burakochwast – zwalczany w odmianach odpornych przez preparat Convisio One.

Burakochwast – zwalczany w odmianach odpornych przez preparat Convisio One.

4 z 11
Dariusz Szymański z Bayer omówił ochronę fungicydową zbóż.

Dariusz Szymański z Bayer omówił ochronę fungicydową zbóż.

5 z 11
Kontrola skuteczności grzybobójczej preparatów Bayer.

Kontrola skuteczności grzybobójczej preparatów Bayer.

6 z 11
Poletka z doświadczeniami herbicydowymi.

Poletka z doświadczeniami herbicydowymi.

7 z 11
Centrum Doradztwa Technicznego Bayer w Chechle.

Centrum Doradztwa Technicznego Bayer w Chechle.

8 z 11
Kwatera ze strączkowymi do prowadzenia doświadczeń.

Kwatera ze strączkowymi do prowadzenia doświadczeń.

9 z 11
Rzepak i przedstawienie technologii ochrony.

Rzepak i przedstawienie technologii ochrony.

10 z 11
Zboża zaprawiane nową zaprawą firmy Bayer.

Zboża zaprawiane nową zaprawą firmy Bayer.

11 z 11
Wspólne zdjęcie dziennikarzy branży rolniczej i pracowników Bayer.

Wspólne zdjęcie dziennikarzy branży rolniczej i pracowników Bayer.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)