Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nowy czujnik monitoringu owadów ma ograniczyć stosowanie pestycydów

Na całym świecie trwają testy nowego czujnika, który wykrywa obecność owadów w uprawach i informuje, o tym rolnika. Dzięki niemu możliwa będzie redukcja stosowania środków ochrony roślin. 
Dorota Kolasińska14 kwietnia 2021, 18:53
W wielu krajach na świecie ponad 100 czujników jest obecnie testowane przez rolników. Czujnik optyczny ma za zadanie mierzyć liczebność szkodników i owadów pożytecznych na polu. Umożliwia jednoczesne wyszukiwanie wielu gatunków owadów, zapewniając wgląd w czasie rzeczywistym na temat ich populacji i aktywności w terenie.

– Nasz czujnik przepuszcza niewidzialne światło podczerwone na latające owady i automatycznie wykrywa tylne światło odbite każdego owada. To pozwala nam dokładnie zmierzyć częstotliwość uderzeń skrzydeł, kolor i stosunek skrzydeł do ciała owadów przelatujących przez monitorowaną objętość czujnika – informuje duńska firma FaunaPhotonics. Obecnie 15 duńskich gospodarstw testuje 20 czujników. 
Monitoring szkodników przy pomocy czujnika pozwala na ograniczenie zastosowania środka ochrony roślin, jeśli presja jest niewielka. 

– Przekonaliśmy się już, że projekt działa dobrze w laboratorium i pracujemy nad pokazaniem, że działa również na zewnątrz – mówi Klas Rydhmer, doktorant na Uniwersytecie w Kopenhadze, który współpracuje z firmą FaunaPhotonics. 

Informacje pobrane przez czujnik przekazywane są do komputera, który umieszcza owady w różnych grupach gatunków i powiadamia rolnika na komputerze lub telefonie komórkowym o ich obecności na polu. 

Czujnik w przyszłości ma pomóc w wykrywaniu obszaru pola gdzie presja szkodników jest największa, co pozwoli na punktowe zastosowanie insektycydu. Urządzenie można określić jako przydatne dla rolnictwa precyzyjnego. 

oprac. dkol na podst. faunaphotonics.com/landbrugsavisen.dk
fot. Facebook FaunaPhotonics


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)