Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nowy fungicyd na twardzikową w rzepaku

Obrazek

Firma Syngenta do ochrony rzepaku m.in. przed zgnilizną twardzikową wprowadza w tym sezonie nowy fungicyd – preparat Treso. To nowe rozwiązanie do ochrony okołokwitnieniowej rzepaku.

dr Maria Walerowska27 stycznia 2022, 10:10

Preparat Treso zawiera fludioksonil (związek z grupy fenylopiroli) – 500 g/kg, znaną już na naszym rynku substancję, obecną np. w zaprawach nasiennych. W tym przypadku ma być ona stosowana po raz pierwszy w rzepaku i nalistnie.

Treso ma się odznaczać długotrwałym działaniem przeciwko sprawcy zgnilizny twardzikowej (Sclerotinia sclerotiorum), nawet w porównaniu z konkurencyjnymi środkami dwuskładnikowymi. Substancja podana w preparacie ma być też stabilna na słońcu i dzięki temu dłużej chronić.

Treso zarejestrowany jest w rzepaku ozimym, ale też w zastosowaniu małoobszarowym, m.in. w rzepaku jarym, gorczycy, soi, lnie czy konopiach. Zarejestrowany jest przeciwko zgniliźnie twardzikowej w rzepaku w dawce 0,5–0,75 kg/ha. Termin stosowania: środek należy stosować zapobiegawczo, od początku do końca fazy kwitnienia rośliny (BBCH 61-69).

Dodatkowo Treso ma rejestrację w uprawach małoobszarowych przeciwko takim chorobom, jak: szara pleśń, czerń krzyżowych, bielik krzyżowych, antraknoza soi, askochytoza, chwościk soi, purpurowa cerkosporioza soi, septorioza soi, antraknoza lnu, rdza lnu, pasmo lnu, alternarioza lnu, septorioza konopi, szara plamistość łodyg konopiPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)