StoryEditor

Obowiązkowe wpłaty na Fundusz Promocji. Kolejny produkt trafił na listę!

Resort rolnictwa zmienia rozporządzenie w sprawie towarów, od których są naliczane, pobierane, przekazywane i wpłacane wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych. Lista została rozszerzona! Od kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?

26.02.2025., 10:53h

W projekcie zmieniającym rozporządzenie dot. towarów objętych Funduszem Promocji proponuje się, aby przede wszystkim wprowadzić zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych, które mają na celu rozszerzanie katalogu roślin oleistych o słonecznik. O projekcie pisaliśmy już w sieprniu ub. roku TUTAJ. 

Wraz z nowym rozporządzeniem Funduszem Promocji Roślin Oleistych będą objęte:

  • Nasiona rzepaku i rzepiku
  • Nasiona soi
  • Nasiona lnu
  • Nasiona słonecznika
  • Len, konopie oraz pozostałe surowe rośliny włókniste, gdzie indziej niesklasyfikowane

Zmiany w rozporządzeniu dotyczą także symboli oraz nazw towarów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Resort rolnictwa proponuje, aby rozporządzenie weszło w życie 1 kwietnia 2025 r.

Zobacz też: Uprawa słonecznika - odmiany, uprawa, siew i ochrona

Jaki jest cel zmian tego rozporządzenia?

Jak czytamy w projekcie chodzi przede wszystkim o zaktualizowanie wykazu towarów, od których naliczana, pobierana i przekazywana jest wpłata na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych oraz dodanie nowej rośliny uprawnej do listy. O to z kolei zabiegały podmioty skupujące słonecznik. Takich podmiotów w Polsce jest według danych KOWR 346. 

Od kilkunastu lat słonecznik uprawiany jest na olej oraz paszę (makuch, po odzyskaniu oleju) oraz w celu pozyskania nasion na międzyplon. W Polsce w 2023 r. było 33 937 producentów słonecznika. Z danych ARiMR wynika, że liczba producentów systematycznie rośnie. 

  • 2020 r. - 5 167
  • 2021 r. - 11 868
  • 2022 r. - 26 575

Odprowadzanie wpłat na Fundusz Promocji Nasion Oleistych

Podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producenta będą zobowiązane do naliczenia, pobrania i przekazania wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych, do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. W tym celu podmioty te będą zobowiązane do złożenia Dyrektorowi Generalnemu KOWR deklaracji, w których wykażą wysokość zobowiązania na rzecz funduszu promocji, z wyszczególnieniem odrębnie kwoty naliczonej i kwoty pobranej, za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale, bez wezwania Dyrektora Generalnego KOWR.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. luty 2026 05:21