Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ochrona roślin czy ochrona zdrowia - co ważniejsze?

Obrazek

W branży ochrony roślin od 2 miesięcy wrze! Komisja Europejska zapowiada, że dokładniej przyjrzy się zezwoleniom wydanym na obrót i stosowanie środków ochrony roślin z różnych grup (insektycydy, fungicydy i herbicydy) pod katem ich szkodliwego działania na układ hormonalny ludzi, czyli fachowo nazywanego w środowisku lekarskim działania endokrynnego.

Tomasz Czubiński22 marca 2016, 10:15

O takie działanie podejrzewanych jest kilkadziesiąt substancji czynnych. Jeśli pomnożymy to przez liczbę środków, w których się znajdują, to w razie decyzji KE o wycofaniu substancji, zniknąć może z rynku kilkaset preparatów do ochrony roślin, w tym niektóre pyretroidy i triazole.

Eksperci z ochrony roślin zapowiadają, że powstanie luka na rynku, którą będzie można zastąpić tylko podnosząc koszty ochrony roślin. Do ochrony części upraw przed niektórymi agrofagami może w ogóle zabraknąć skutecznych preparatów, co odbije się na spadku plonów.
Można tutaj wysnuć kolejny wniosek, że KE zamiast ułatwiać, utrudnia rolnikom gospodarowanie. Jednak czy aby na pewno? Czy takie działania nie są podyktowane celem wyższym - ochroną zdrowia rolników i konsumentów? Może jednak środowisko lekarskie alarmujące o wzroście chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi ma rację?

W numerze kwietniowym „top agrar Polska” od str. 120 przedstawiamy jako jedyni w Polsce obszerną relację z dyskusji, jaka miała miejsce w ministerstwie rolnictwa. Podczas debaty eksperci z branży ochrony roślin przedstawiali swoje argumenty, jakie minister ma przedstawić w Brukseli podczas procedowania metody oceny substancji czynnych pod względem ich działania endokrynnego. Zabrakło natomiast wtedy głosu środowiska medycznego. Dlatego zwróciliśmy się z redakcji do Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego o opinię w tej sprawie. Szerszą opinię przedstawimy w na naszej stronie internetowej 25 marca.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)