Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Odpady ściekowe źródłem fosforu

Obrazek

Nową koncepcję produkcji nawozów fosforowych z produktów ubocznych oczyszczalni ścieków opracowało i wdraża w praktyce zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Nawozów Sztucznych z Puław i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna. 

6 czerwca 2014, 12:37

 Problem z racjonalnym wykorzystaniem fosforu polega na tym, że z jednej strony jego naturalne zapasy się wyczerpują, a z drugiej, w postaci fosforanów pojawia się w procesie oczyszczania ścieków, a ostatecznie – jako szkodliwy składnik – w wodach lądowych.
Nowe rozwiązanie polega na odzyskiwaniu fosforu zarówno z kości, jak i popiołu ze spalania osadów ściekowych. Do tego celu wykorzystuje się bakterie, które są odpowiedzialne m.in. za próchnicę zębów. Mikroorganizmy te są wykorzystywane do zmiany właściwości surowców fosforowych, aby rośliny mogły przyswajać pierwiastek. Nawóz fosforowy uzyskany z osadów pościekowych powinien być tańszy od tradycyjnego.
Źródło: www. naukawpolsce.pl
bierWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)