Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Okrywa śnieżna w całym kraju

Obrazek

Mamy porę przedzimia. Na kraj nadciągają coraz chłodniejsze fronty pogodowe. Na szczęście przyniosły one w ostatnich dniach m.in. opady śniegu, które chronią oziminy przed skutkami silnego mrozu i wiatru.

Janusz Biernacki10 grudnia 2021, 12:15
Koniec pierwszej dekady grudnia okazał się pogodowo dość łaskawy dla zasiewów ozimych, gdyż w całym kraju występuje okrywa śnieżna. Wbrew oczekiwaniom, grubsza jest w zachodniej części kraju, a cieńsza na wschodniej połowie. Według najświeższych danych serwisu meteomodel.pl, bo z dzisiejszego poranka (10.12; godz. 6.oo), najwięcej śniegu występuje aktualnie w woj. pomorskim (z maksymalną warstwą 8–10 cm w rejonie Szczecinka), opolskim, śląskim i łódzkim oraz na południowym zachodzie i wschodzie woj. wielkopolskiego. We wschodniej połowie Polski grubość okrywy śnieżnej jest oszacowana na 2–4 cm (6–8 cm; patrz mapa).
To dla ozimin dość dobra sytuacja, gdyż hartowanie roślin nie przebiegało zgodnie z przyjętymi kryteriami, przerywane było okresowym ociepleniem, a zakres temperatur minusowych, zwłaszcza w drugiej fazie hartowania nie osiągnął wcześniej wymaganego poziomu, ok. kilkunastu stopni poniżej zera. Zatem okrywa śnieżna pozwoli przetrzymać oziminom silniejsze mrozy, a proces hartowania będzie kontynuowany w bezpieczniejszych dla roślin warunkach.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)