Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Opolszczyzna: Czas na zasilanie zbóż azotem – jak wygląda pszenica po zimie?

Marzec już się zaczął, więc można wjeżdżać w pola zasilać zboża azotem i innym składnikami pokarmowymi. Nie wszędzie jednak będzie to możliwe od razu, ponieważ na wielu plantacjach z powodu jesiennych obfitych deszczy i śniegu w lutym wjazd na pola i rozpoczęcie nawożenia jest mocno utrudnione z powodu nadmiernego ich uwilgotnienia.

8 marca 2021, 15:31
Udało się to w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach, której pracownicy lustrują poletka doświadczalne, aby ocenić kondycję roślin i sprawdzić czy pojawiły się agrofagi w uprawach ozimych, wymienić się doświadczeniami i ustalić zalecenia w zakresie nawożenia i ochrony upraw.
 
– Pszenica została zasiana w drugiej dekadzie września. Przeszła w stan zimowy w fazie krzewienia, zatem na chwilę obecną mamy bardzo dobrze rozkrzewione rośliny, średnio po ok. 5 rozkrzewień. Jeżeli chodzi o przezimowanie roślin, to stwierdzam, że bardzo dobrze poradziły sobie. Dość długo na polu mieliśmy okrywę śnieżną, więc jeśli chodzi o choroby na roślinach widać pozostałości po mączniaku. Poza tym nie odnotowaliśmy innych chorób. Stan plantacji oceniam na bardzo dobry – relacjonowała dr Marta Bednarczyk, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach.
 
A jak wyglądają inne plantacje na Opolszczyźnie? O to zapytaliśmy Mieczysława Myśliwego, rolnik z Tarnkowej oraz Piotra Matejkę, rolnika z Żelaznej.
 
dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)