Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Opolszczyzna: późny siew rzepaku

Końcówka sierpnia do pierwszych dni września to dla Opolszczyzny i Dolnego Śląska agrotechniczny termin siewu rzepaku. 

4 września 2021, 12:08

Niestety, padające deszcze w wielu rejonach przerwały siewy. Część gospodarstw zdążyła zrobić zasiewy jeszcze w sierpniu, inni dopiero teraz wrócili do prac, a niektórzy wciąż nie mogą wjechać w pole, bo jest zbyt mokro.

Posiane w sierpniu nasiona dobrze wschodzą, ponieważ opady nie spowodowały zamulenia. Rolnicy martwią się, czy posiany we wrześniu rzepak na tyle się wzmocni jesienią, żeby przetrwać zimę. W rejonie podgórskim przy granicy Czeskiej rzepak zwykle sieje się do 25 sierpnia. Potem zwykle padają deszcze, które ułatwiają wschody. Gdy ten termin minie, wschody są trudniejsze, a dobre przezimowanie roślin zagrożone.

W gospodarstwie Top Farms do posiania pozostała połowa z 1700 ha, dlatego prace trwają codziennie, wykorzystując trzy siewniki.

 W filmie występują:

  • Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz

  • Dr Marcin Markowicz, Top Farms Głubczyce

  • Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej

  • Bogdan Zioła, rolnik z Laskowic

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)