Opolszczyzna: zatwierdzono odmiany do badań PDO i uprawy

Jest już nowa lista odmian zalecanych do uprawy dla woj. opolskiego. Systematycznie dwa razy w roku, w styczniu i czerwcu zbierają się wojewódzkie zespoły Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO), aby przedstawić postęp hodowlany w uprawach.
Od ponad 20-tu lat, dzięki porejestrowym doświadczeniom odmianowym, na Opolszczyźnie systematycznie rosną plony zbóż, kukurydzy, rzepaku, czy ziemniaków. Rolnicy coraz częściej kupują kwalifikowany materiał siewny, również dzięki nowym odmianom, wnoszącym na pola postęp biologiczny, uzyskują lepsze plony. Na Opolszczyźnie badania nad odmianami roślin uprawnych prowadzi i koordynuje Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach, a poletka doświadczalne zlokalizowane są w pięciu miejscowościach województwa.
Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze każdego województwa są sporządzane w oparciu o wieloletnie wyniki doświadczeń odmianowych prowadzonych w ramach PDO i corocznie aktualizowane. Wyniki badań są na bieżąco upowszechniane, zarówno w lokalnych wydawnictwach SDOO, jak i krajowych – publikowane przez COBORU i na jego stronie internetowej pod zakładką „Wyniki PDO, rekomendacja odmian”, z czego mogą korzystać rolnicy.
Stwierdzona w czasie badań duża regionalna przydatność tych odmian daje większą gwarancję uzyskania lepszych efektów produkcyjnych, niż uprawa innych. Warto zatem zapoznać się z wynikami plonowania tej grupy odmian – zwłaszcza regionalnymi, a nie ogólnokrajowymi – aby wiosną posiać odmiany, który dadzą gospodarstwu dużą gwarancję zysku.
Zdjęcia: dr Mariusz Drożdż, tekst: dr M. Drożdż, Janusz Biernacki