Zaloguj

Ostatni sezon fosmetu

Ochrona przed szkodnikami zaczyna powoli być karkołomna. W tym sezonie po raz ostatni można stosować substancję owadobójczą z grupy fosforoorganicznych – fosmet. 

dr Maria Walerowska22 lutego 2022, 05:21

Fosmet to substancja owadobójcza zarejestrowana m.in. w uprawie rzepaku, ziemniaków, gorczycy, ale także w sadach (jabłoń, grusza). W rzepaku zarejestrowana jest m.in. do zwalczania chowaczy: brukwiaczka i czterozębnego czy słodyszka rzepakowego (np. Boravi 50 WG, Bratomir 50 WG, Gradient 50 WG), w ziemniaku do zwalczania stonki ziemniaczanej (np. Boravi 50 WG, Bratomir 50 WG, Gradient 50 WG), w gorczycy do zwalczania słodyszka rzepakowego (np. Bratomir 50 WG, Gradient 50 WG ), a w sadach do zwalczania owocówki jabłkóweczki (np. Imidan 40 WG).

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) Nr 2022/94 z dnia 24 stycznia 2022 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej fosmet, (…) substancja czynna nie jest dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin. Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 1 maja 2022 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi przedmiotowa substancja czynna.

W rozporządzeniu ustanowiono terminy sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających substancję czynną fosmet do dnia 1 listopada 2022 r.

Natomiast terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi fosmet są następujące:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 maja 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 września 2022 r.;

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 maja 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 listopada 2022 r.

Źródło: MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ